Як спілкуватися з маніпуляторами і токсичними людьми

як спілкуватися з маніпуляторами і токсичними людьми

При спілкуванні з будь-якими маніпуляторами і токсичними людьми, включаючи нарцисів, психопатів, сталкерів, соціопатів, людей з пограничним і істеричним розладами особистості – одним словом, з усіма видами емоційних вампірів – зазвичай радять, що відсутність реакції – найкраща реакція на небажану увагу.

Часто це справді так, і метод Розриву Всіх Контактів (уникнення будь-якої комунікації) слід застосовувати завжди, якщо це можливо. Це, мабуть, найбільш ефективний спосіб позбавити своє життя від пекла, в яке регулярне спілкування з емоційним вампіром вас занурює.

Однак, існує ряд ситуацій, в яких метод Розриву Всіх Контактів неможливий, наприклад, в разі поділу з токсичною людиною опіки над дитиною. Або якщо колишній партнер вас переслідує, позбавлення його права на зустріч може його розлютити. У такій ситуації відмова відповідати йому може розглядатися психопатом як образа. Такі люди можуть вирішити, що вони можуть змусити і примусити вас відповісти їм, і таким чином задовольнити свою спрагу контролю над вами.

Більш того, багато хто з нас намагалися закінчити відносини з такою особистістю кілька разів, але лише для того, щоб кожен раз приймати його чи її назад. Вони включали жалість і чарівність, а тому, ми не розуміли, що це саме той тип поведінки, який використовують психопати і інші неприємні особи, ми вірили їх обіцянкам змінити ситуацію в майбутньому або змінитися самим. Вони знають всі наші емоційні гачки. Для них легко і цікаво заманити нас назад, волаючи до наших емоцій.

Але маніпулятори не змінюються. По суті, якщо ви розлучитеся з психопатом, він може піти на багато що, щоб покарати вас ще сильніше, за те, що ви посміли думати, що можете бути незалежними.

Навіть в разі, якщо не вертати їх назад, найнебезпечніший час для жертви – початковий розрив з психопатом / нарцисом. Вони приходять в лють від того, що ними нехтують. Втрата контролю або влади над людиною для них не тільки нарцисична травма, вони можуть відчути повне спустошення, коли їх партнер їх покидає – навіть якщо вони мали намір цього партнера вбити. Причина у втраті контролю. Всім маніпуляторам необхідно постійно відчувати контроль.

Ось для таких ситуацій і існує Метод Сірого Каменя.

Осушити джерело драми

Як же нам позбутися цієї паразитуючої п’явки, не викликаючи нападу шаленої помсти? Метод Сірого Каменя – це, в першу чергу, спосіб підштовхнути психопата до втрати інтересу до вас. Він відрізняється від Методу Розриву Всіх Контактів тим, що ви не намагаєтеся відкрито уникати контакту з емоційним вампіром.

Замість цього ви допускаєте контакти, але видаєте тільки нудні, одноманітні відповіді і реакції, змушуючи паразита йти кудись ще в пошуках джерела драми. Коли контакт з вами стабільно і передбачувано незадовільний, розум психопата налаштовується на очікування від вас нудьги замість драми. Психопати залежні від драми і не виносять нудьги. Згодом він знайде когось іншого, щоб задовольнити свою потребу в драмі і виявить, що його тягне до вас менше і зовсім не так часто. І в якийсь момент просто поповзе до більш зелених пасовищ.

Метод Сірого Каменя – спосіб привчити психопата до того, що ви погана мета для переслідування, оскільки ви стомлюєте його і змушуєте нудьгувати, а нудьги вони не переносять.Так ви змусите маніпулятора піти з власної волі.

Можна сказати, що Метод Сірого Каменя – це спосіб розриву з психопатом за допомогою старого виправдання “справа не в тобі, справа в мені”, з тією лише різницею, що ви показуєте це своїми діями, замість того, щоб промовляти це словами, і маніпулятор сам приходить до такого висновку.

Заздрити нема чому

Інша причина використовувати Метод Сірого Каменя – можливість уникнути попадання на роль жертви психопата з самого початку. Якщо ви виявляєте, що опинилися в оточенні одного або більше нарцистичних особистостей, можливо, працюєте з ними, або вони є членами вашої сім’ї, важливо уникати активації їх заздрості. Використовуючи Метод Сірого Каменя, ви відходите на задній план. Можливо, вони навіть не пам’ятають, що зустріли вас.

Якщо ж ви ненавмисно привернули їхню увагу, і вони вже почали фокусуватися на вас, ви все ще можете використовувати Метод Сірого Каменя. Скажіть їм, що ви нудний (-а). Описуйте нудне життя. Говоріть про повсякденні домашні клопоти – в найдрібніших подробицях. Деяким людям від природи бракує ореолу драми. Знайдіть таких людей і тримайтеся ближче до них, коли маніпулятор поблизу.

Якщо Ви змушені продовжувати відносини з маніпулятором, Метод Сірого Каменя може теж послужити Вам хорошу службу. Люди, залучені в спільну опіку над дитиною з маніпулюючим колишнім чоловіком (дружиною), можуть використовувати метод, коли колишній (-а) чоловік (дружина) намагається зачепити їх і розвести на емоції.

Абсолютно зрозуміло, що будь-яка загроза благополуччю наших дітей неймовірно сильно провокує страх і хвилювання. Тут Метод Сірого Каменя може бути застосований вибірково, щоб відвести увагу від того, що справді важливо для вас.

В цілому, не демонструйте ніяких емоцій у відповідь на образливі слова і поведінку. Маніпулятор буде використовувати різні тактики, щоб виявити, яка з них викличе реакцію. І вам варто відреагувати на те, що являє для вас найменшу важливість. Це сконцентрує увагу маніпулятора на цьому аспекті.

Пам’ятайте, у психопатів та інших маніпуляторів немає цінностей, тому вони не розуміють, що є цінним для нас до тих пір, поки ми самі цього їм не виявимо. Вибірковий Метод Сірого Каменя показує їм приманку. У захисті своїх дітей ми можемо повчитися у матері-природи: відомо, що птахи-батьки з пташенятами зображують зламане крило, коли в околицях бродить хижак. Вони прикидаються уразливими, щоб відвернути увагу кішки від своєї справжньої уразливості – свого потомства.

У цьому прикладі вибірковий Метод Сірого Каменя відсуває на задній план всі емоції, крім тих, які ви хочете самі продемонструвати соціальному хижакові.

Психопатам дуже легко стає нудно. Їм потрібна постійна стимуляція, щоб відігнати нудьгу. Це не та нудьга, яку відчувають звичайні люди, це більш схоже на французьке слово ennui, яке відноситься до всепоглинаючої туги, нудьги і млявості. Драма – ліки психопатів від нудьги. Для драми їм потрібні аудиторія і дійові особи. Як тільки драма починається, вони знову відчувають себе живими. Їх заряджає, коли вони тягнуть за струни, які викликають нашу емоційну реакцію. Зійде будь-яка емоція до тих пір, поки вона є реакцією на їх дії.

Психопати і інші маніпулятори відчувають залежність від влади. Владу вони отримують, відкриваючи доступ до наших емоцій. Вони гостро відчувають це і потребують постійних спроб, щоб упевнитися, що ми все ще під їх контролем. Їм необхідно знати, що ми все ще готові діяти у відповідності з їх бажаннями, робити їх щасливими і уникати їх гніву. Їм необхідно створювати драму, щоб відчувати відчуття влади від маніпулювання нашими емоціями.

Як і з будь-якою залежністю, отримання своєї дози емоційної реакції хвилює і оживляє психопата. Чим більшу кількість разів він отримує свою “нагороду” за свою драматичну поведінку, тим більше зростає його залежність. Вірно і зворотнє: коли “нагорода” перестає надходити, він нервує. Він відчуває переважно почуття нудьги і туги і відповідає на це створенням ще більшої драми.

Якщо ми дотримуємося цієї лінії поведінки і не відкриваємо емоцій, в якийсь момент психопат вирішує, що його іграшка зламалася. Вона більше не бризкає емоціями, коли він стискає її! Швидше за все, він відповзе від вас в пошуках нової іграшки.

Нудна, бідна і некрасива

Психопатів привертають яскраві, красиві речі, все що швидко рухається і яскраві вогні. Ці предмети зв’язуються ними з відчуттям жвавості і полегшують його завжди присутню переважну тугу. Звичайно, його кращий корм – ваші емоції, але список того, що він бажає, ними не вичерпується.

Він заздрить всьому гарному, що світить і іскриться, що маєте ви і хоче все, що ви високо цінуєте. Ви повинні заховати все, що він може помітити і чому може почати заздрити.

Якщо у вас чудова репутація, чекайте, що він почне або вже почав обмовляти вас. Тому не давайте ставити себе в компрометуюче положення або провокувати на нестабільну або нездорову поведінку.

Причина, по якій він хоче відібрати все це у вас, необов’язково в тому, що він бажає мати все це сам, а тому що він хоче бачити емоції на вашому обличчі в той момент, коли ви все це втратите. Маніпулятору потрібна демонстрація сили, виражена в тому, що він – людина, яка позбавила вас всього цього. Заздалегідь видаляючи з поля його зору всі ці речі і не виказуючи емоційної реакції на ці втрати, ви продовжуєте привчати його до думки, що ви – сама нудна особистість в світі, людина, на яку він ніколи і ні в чому не захоче бути схожим.

Походження Методу Сірого Каменя

У 2009 році автор оригінального тексту розлучилася зі своїм партнером-психопатом після 25 років спільного життя, але так і не зрозуміла, що з ним не так.

«Я сиділа в суші-барі в змішаних почуттях, коли до мене підійшов високий, привабливий молодий чоловік спортивного вигляду. На мій подив, я інстинктивно вивалила йому всю свою історію. Він вислухав мене і потім пояснив мені, що я мала справи з перверзним нарцисом. І дав мені пораду: “Будьте нудною”.

Він сказав, що його дівчина щовечора приходила додому, починала пити і вести себе жахливим і абьюзівним чином. Вони обидва були професіоналами, оберталися в одних і тих же професійних колах. Він знав, що вона буде його переслідувати, якщо він зважиться на розрив і не хотів йти на ризик, ставати жертвою наклепу, яка могла зашкодити його професійній репутації.

І він вирішив стати настільки нудним, щоб вона просто покинула його. Він відмовлявся виходити куди-небудь вечорами. Він не показував емоційної реакції ні на що і завжди реагував відсутністю драми. Коли вона запитувала, чи хоче він вийти в кафе або ресторан повечеряти, його відповіддю було: “Я не знаю”. Після декількох місяців без драми вона з’їхала від нього.

… Я вибрала слово “сірий камінь”, тому, що куди б ви не йшли, повно сірих каменів і камінчиків, але ви ніколи їх не помічаєте. Жоден з них не приваблює вашу увагу. Ви не пам’ятаєте жодного камінчика окремо з тих, які бачили сьогодні, тому що вони зливаються з пейзажем. Це як раз той тип нудьги, який ви збираєтеся транслювати маніпулятору. Незнайомець з суші-бару висловив приголомшливе спостереження, коли порадив “бути нудною”. Він потрапив в саме серце мотивації психопатів – уникати нудьги.

У природі існує безліч хитрощів, що сприяють виживанню серед хижаків. У числі інших, птиці зображують зламане крило, щоб захистити потомство, а миші прикидаються мертвими, поки кіт не втратить до них інтерес. Обидві ці тактики можуть бути корисними і можуть застосовуватися в міру потреби і доречності.

У той же час дуже важко прорахувати кожен хід психопата, щоб вибрати найбільш правильну лінію поведінки кожного разу. Замість того, щоб намагатися його перехитрити чи переграти, транслюйте сірий камінь. Цей простий, скромний об’єкт природи має всю необхідну мудрість, щоб бути непоміченим – він нудний.

Автор тексту – Skylar

Стаття на моїй сторінці в facebook

Чи потрібна мені психотерапія?