Що робити, якщо у підлітка немає друзів?

Що робити, якщо у підлітка немає друзів?
Що робити, якщо у підлітка немає друзів?

Що робити, якщо у підлітка немає друзів? Інструкція для батьків

❔Допомогти чи не заважати

Для багатьох дітей підлітковий вік стає періодом набуття безлічі соціальних зв’язків. Часто буває, що у підлітків багато друзів, свої тусовки, компанії і вечірки.

Але що робити, якщо ваша дитина вже досягла підліткового віку, а галасливої компанії однолітків – або хоча б пари-трійки близьких друзів – у нього так і не з’явилося? Розбираємося, чому у вашого підлітка може не бути друзів, і як йому в цьому допомогти.

Якщо ви стурбовані нестачею соціальних зв’язків у свого тінейджера – знайте, ви не самотні. Ця проблема хвилює багатьох батьків по всьому світу – і не дарма. Еволюційне завдання підліткового віку – навчити старших дітей самостійно взаємодіяти з навколишнім світом і сепарувати їх від батьків.

Соціальні зв’язку дуже важливі для психологічного та емоційного здоров’я підлітків – і якщо ваша дитина стабільно воліє замість спілкування з друзями проводити вечори в компанії книги або телевізора, то це привід звернути увагу на цю проблему.

Чому у підлітка немає друзів?
Причин, за якими ваша дитина все ще не обзавелась приятелями, може бути кілька: від досить нешкідливих (наприклад, ви з дитиною недавно змінили школу або місце проживання, і вона ще не встигла встановити нові соціальні зв’язки) до серйозних (до таких відносяться, наприклад, депресія або буллінг).

До найпоширеніших причин підліткової самотності відносять:

1️⃣ низьку самооцінку;

2️⃣ недостатньо розвинені соціальні навички;

3️⃣ сором’язливість;

4️⃣ нереалістичні очікування і занадто високі вимоги;

5️⃣ антисоціальна поведінка і агресію.

Перш ніж спробувати допомогти своїй дитині в ситуації, що склалася, важливо визначити причини, за якими у неї немає друзів. Наприклад, якщо справа у відсутності можливостей завести нові знайомства, ви можете дитині з цим допомогти самостійно. А ось якщо проблема у високій тривожності, депресії або низькій самооцінці, краще звернутися за допомогою до кваліфікованого фахівця, щоб для початку розібратися з причинами.

Чи треба допомагати підлітку шукати друзів?

У підлітковому віці діти неохоче звертаються за допомогою і підтримкою до своїх батьків – їм здається, що з їх проблемами простіше впоратися самостійно. Якщо дитина не звертався до вас безпосередньо з проханням допомогти йому знайти нових друзів, то спершу варто розібратися в тому, наскільки йому потрібна ваша допомога, і як вона повинна виглядати.

Зберіть інформацію

Поговоріть з дитиною про її поточну ситуацію: дізнайтеся, з ким вона спілкується, чи є зараз люди, яких вона вважає друзями, що вони роблять разом. Попросіть її оцінити її дружні стосунки за шкалою від одного до десяти, де один буде означати повне невдоволення кількістю друзів і якістю відносин з ними, а десять – повну задоволеність таким станом справ.

Якщо дитина поставить своїм дружнім стосункам оцінку сім і вище – значить, її цілком задовольняє її соціальне життя на даний момент. Якщо ж вона нижче шести, то, ймовірно, їй потрібна допомога в тому, щоб з нею розібратися.

Відокремте власні емоції

Якщо ви пам’ятаєте, що у вас в юності була велика компанія приятелів, власна дитина, що сидить вдома як сич, може викликати у вас різні емоції від роздратування до розпачу. Тут важливо пам’ятати про те, що на емоційному рівні дитина може сприймати ситуацію зовсім не так як ви.

Наприклад, батько може бути екстравертом, який черпає свою життєву енергію зі спілкування з іншими людьми, а дитина – інтровертом, якого навпаки стомлює занадто часте і тривале спілкування. Перш ніж кидатися на допомогу своєму підлітку, дізнайтеся, що він відчуває з цього приводу, замість того, щоб проектувати на нього свої очікування.

Визначте потреби дитини

Можливо, ваш підліток не знає, де шукати нові знайомства і як їх заводити. Або у нього вже є коло спілкування, але він не розуміє, як зблизитися зі своїми знайомими і перетворити їх в хороших друзів. З’ясуйте, чого дитина очікує від дружніх відносин, і які складнощі турбують його найбільше – так ви будете точно знати, як його підтримати.

Як допомогти підлітку завести друзів?

У деяких дітей виходить заводити друзів легко і невимушено – вони скрізь знаходять своє коло спілкування: у школі, у дворі, в спортивній секції і літньому таборі. Іншим же це дається складніше – і в цьому випадку підліткам може знадобитися допомога.

Ми не пропонуємо вам самостійно знаходити дітей, які будуть готові познайомитися з вашою дитиною, а пропонуємо дати їй всі необхідні інструменти і впевненість, яка допоможе їй самій відточити цей корисний навик. Ось, що можуть зробити батьки, щоб допомогти своєму підлітку в пошуку нових друзів.

Запишіть його в гурток за інтересами

Якщо ваш підліток проводить більшу частину часу в школі і вдома, можливо, йому потрібно трохи розширити коло свого спілкування – і найкраще це зробити серед однодумців. Використовуйте інтереси і хобі своєї дитини, щоб знайти їй відповідні позашкільні заняття – це може бути спортивна секція (тут, до речі, краще віддавати перевагу командним видам спорту), творчий гурток, науковий клуб або будь-яка інша організація, де дитина зможе спілкуватися з однолітками на спільну цікаву для них тему. Це не обов’язково має стосуватися навчання або здобуття нових корисних навичок – клуб роликів або шанувальників комп’ютерних ігор теж підійде, якщо там вашій дитині буде комфортно.

Підтримайте комфортний формат соціалізації

Люди можуть розкриватися в різних ситуаціях – комусь простіше спілкуватися з оточуючими особисто, хтось вважає за краще листування, а хтось взагалі не любить спілкуватися і відчуває себе впевненіше під час спільної діяльності – наприклад, в роботі над спільними проектами або грою в одній спортивній команді. Визначте, який формат найбільш зручний для вашої дитини, і запропонуйте їй рухатися в цьому напрямку.

Підтягніть навички комунікації

Уміння спілкуватися – це навичка, яку можна розвинути. Якщо ваш підліток багато часу проводить на самоті, можливо, йому складно заводити “смол-токи» з однолітками просто тому, що він не вміє це робити.

Щоб вирішити проблему, запропонуйте дитині попрактикуватися на вас. Говоріть з ним не тільки на тему зроблених уроків і митих рук – обговорюйте найрізноманітніші питання, жартуєте, сперечайтеся, обмінюйтеся думками. Чим частіше і невимушені будуть ваші розмови, тим простіше дитині потім буде продемонструвати свої комунікативні навички в спілкуванні з незнайомими людьми.

Навчіть дитину бути собою

Ця рекомендація, на жаль, звучить легко тільки на словах, а на ділі за нею стоїть не одна розмова, а багаторічна праця над вихованням внутрішньої свободи і здорової самооцінки. Підлітки нерідко намагаються мімікрувати під навколишнє середовище – починають носити зачіски і одяг, який носять всі, починають захоплюватися тим же, чим і більшість їхніх однолітків – навіть якщо їм це не подобається.

Якщо ви помітили, що ваш підліток постійно намагається змінюватися для того, щоб краще вписатися в компанію нових друзів – можливо, йому варто попрацювати над прийняттям себе і самовираженням – так йому буде простіше знайти людей, які будуть цінувати його таким, яким він є, а не таким, яким він намагається здаватися.

Поясніть цінність дружби

Дружні зв’язки важливі, однак їх якість набагато важливіше їх кількості. У гонитві за новими друзями добре б , щоб дитина розуміла, що знайти одного хорошого друга набагато краще, ніж багато поганих. Ви можете показати дитині приклади здорових дружніх відносин – на прикладі власної дружби або дружби в фільмах, книгах або мультиках.

Обговоріть з дитиною, які дружні стосунки можна вважати здоровими і гармонійними, а які – ні. Проговоріть, які відносини і вчинки варто чекати від хороших друзів, проте не ідеалізуйте їх.

Нерідко підлітковій дружбі заважають занадто завищені очікування і нереалістичні вимоги: діти намагаються знайти собі ідеального друга, який буде їх у всьому розуміти і підтримувати, і забувають про те, що всі люди різні, і що для того, щоб відносини працювали, вкладатися в них повинні всі учасники, а не хтось один.

Зміцніть свої відносини з дитиною

Ясна річ, що підлітки рідко хочуть дружити зі своїми батьками – та й завдання батьків не в тому, щоб замінити своїй дитині спілкування з однолітками. Однак якщо ваш підліток на даному етапі зазнає труднощів у створенні дружніх відносин, ви можете підтримати йому, нагадавши, що ви завжди на його боці, готові вислухати його проблеми, обговорити з ним те, що його хвилює, підказати і допомогти у важкій ситуації. Переконайтеся, що ваша дитина знає, що він може прийти до вас з будь-якими проблемами і сумнівами і отримати розуміння, співчуття, любов і підтримку.

Не поспішайте з судженнями

Нерідко батьки самі не помічають, як втручаються в дружні відносини своїх дітей – непрошеними коментарями, критичними зауваженнями і незадоволеними коментарями. Можливо, не всі друзі ваших дітей будуть вам подобатися – проте не забувайте, що набагато важливіше тут не те, як вони виглядають і поводяться, а те, які емоції вони приносять вашій дитині, і які відносини між ними складаються.

Підлітковий вік мало кому дається легко – в цей час і батьки, і діти стикаються з мільйоном проблем, і пошук справжніх друзів – одна з них. Ми представляємо, скільки тривоги і занепокоєння може бути пов’язано з соціальним життям підлітків і сподіваємося, що ця інструкція допоможе структурувати ваше занепокоєння і направити його в конструктивне русло. І пам’ятайте – іноді досить просто відпустити ситуацію і трохи почекати – не варто перетворювати пошук друзів в нав’язливу ідею.

Автор статті Chips journal
Колаж Паули Доменті

Стаття на моїй сторінці в facebook

Чи потрібна мені психотерапія?