Депресія в сім’ї: правила виживання

Депресія в сім’ї: правила виживання

Дівчата в обідню перерву реготали. Вони захлинаючись, радіючи, перебиваючи одна одну, ділилися своїми пригодами на вихідних, обговорюючи хто де був і що бачив.

І раптом, зіткнувшись з цим легким дівочим сміхом, Юля зрозуміла, що дуже втомилася. Так втомилася, наче діагноз депресії був у неї, а не у чоловіка.

Ось уже півроку вона жила в іншій реальності з якої пішла радість, задоволення, енергія. З якої здавалося пішло саме життя.

Депресія непомітно увійшла в їхню сім’ю. Як досвідчений хижак тихо прокралася і забрала в полон чоловіка, змінивши його поведінку, настрій, думки. Юля не могла назвати точну дату, коли раптом побачила поруч з собою зовсім іншу людину. Сумного. Втомленого. Зневіреного. І ця плавність процесу позбавила можливості розпізнати з яким серйозним противником належить вступити в сутичку.

Чоловік не виглядав хворим. У його житті не було ніяких жахливих подій. Так, пара-трійка дрібних неприємностей. Ну, аврал на роботі, до якого звик настільки, що здається, що в ньому народився і виріс. А тут ще й безсоння. Всі вихідні лежить. Постійно щось жує. Може просто втомився?

Юля, не звикла здаватися і як уміла намагалася його розворушити. Але будь-які пропозиції його дратували. Вона не знала чим його можна зацікавити, порадувати. Йому не подобалося багато з того, що вона говорила, готувала, робила. Вона перестала його розуміти. Так, і сам він толком пояснити їй нічого міг.

Стало ніяково за власну радість і задоволення, які дарувало їй життя. Стало соромно ходити на спорт, зустрічатися з друзями. Вона відчувала себе винуватою в тому, що не могла допомогти.

Перебувати поруч з людиною, що страждає депресією важко. Доводиться стикатися і витримувати не тільки його, а й свої власні почуття смутку, печалі, відчаю, безсилля. А це не просто.

Як допомогти?

Правило 1. Дбаємо про себе.

Це найважливіше правило, коли ваша близька людина страждає депресією.

Першим поривом завжди буває проявити максимум турботи про іншого. Але в цій ситуації ви стаєте ресурсом для свого близького, коли настає “правило літака”, і ваш гарний настрій – це можливість залучити до хорошого і свого близького, допомогти йому вийти з депресії.

Важливо з великим трепетом дбати і про своє харчування, сон, відпочинок та задоволення. Відкрито розповідати про свої успіхи і досягнення на роботі, про свої новини. Розповідати про те як ви сходили в клуб або на виставку з друзями, як ви гуляли в парку, каталися на роликах, їли морозиво, навіть тоді, коли буде бажання приховати своє задоволення, а це бажання неодмінно з’явиться.

Всім цим ви залишите можливість близької людини порадіти за вас, зняти з себе провину за те, що вона є тягарем для родини. Ваше щастя, спілкування, успіхи – нагадають близькому про те, що є хороше в житті, до чого можна звернутися в будь який момент.

Ви не маєте право принести свої мрії в жертву депресії близької людини.

Так, у вас не все буде виходити. Іноді вам буде здаватися, що ви погано справляєтеся. Можливо, ви будете плакати. Будете злі і ображені. Важливо знайти для себе декілька відповідних способів того, як ви будете знімати стрес і напруження: це може бути біг, прогулянки з собакою, йога або щось ще. Запасіться власною підтримкою. Можливо, варто подумати про те, щоб в цей період відвідувати психолога.

Правило 2. Приймаємо всерйоз.

Депресія – це не просто поганий настрій людини, коли вона лежить і нічого не хоче робити. Депресія – це хвороба, яку слід розглядати серйозно.

Тому не звинувачуйте партнера в ліні – зараз він хворий, і у нього реально немає сил. Не дорікайте його в тому, що він “ниє” – зараз він хворий і не може радіти. Не називайте його невдахою і дурнем – зараз він хворий, і його розумові процеси загальмовані.

Так, ви не можете свого близького відвести до лікаря або психолога, але можете йому запропонувати цю можливість, знайшовши для нього фахівця. Спробуйте донести до близької людини те, що в депресії немає нічого ганебного і що вона може трапиться з будь-якою людиною.

Правило 3. Стежимо за харчуванням.

В депресії часто порушується режим харчування. Або людина їсть дуже мало, так як перестає переживати задоволення від їжі. Або ж виникає інший полюс – і людина починає їсти все підряд, віддаючи перевагу жирному і солодкому.

Подбати про партнера можна, організувавши йому, так, і собі самому- щоденний здоровий і правильний раціон з достатньою кількістю білків, жирів і складних вуглеводів. Важливо не забувати про різноманітність каш, м’яса, риби, намагаючись доповнювати страви овочами. Добре завжди мати запас фруктів, які пропонувати замість цукерок і тортів. По-можливості звести до мінімуму каву і виключити алкоголь.

Так, ви не можете змусити вашого близького їсти, але завжди можете приготувати для нього їжу, накрити стіл і запропонувати поїсти разом з вами.

Правило 4. Відновлюємо сон.

Тут так само як з їжею: або людина не може довго заснути, у неї ранні пробудження, тобто спить мало. Або ж вона спить по 10-12 годин на день і готова лежати в ліжку і далі.

Зі свого боку за годину до сну можна наповнити для близького ванну з розслаблюючими ароматичними маслами, яку через день краще чергувати з розслаблюючим масажем. Запропонувати теплий трав’яний чай на ніч. За бажанням включити приємну спокійну музику. Не турбувати близького, коли він уже ліг в ліжко. Всі серйозні розмови перенести на наступний день.

Так, ви не можете змусити вашого близького спати, і в той же час, ви можете створити для нього розслаблюючу атмосферу, в якій він засне швидше.

Правило 5. Робимо разом.

При депресії людина стає пасивною, і тому дуже важливо допомагати підтримувати ту активність, яку вона ще зберігає, намагаючись по чуть-чуть розширювати її.

Не нав’язливо пропонуйте близькому різні спільні справи, які не вимагають від нього значних фізичних, емоційних або розумових зусиль. Орієнтуючись по обстановці, можна подумати про спільну прогулянку по парку; допомогти вам з вечерею; це може бути перегляд фільму, або його допомога в спільному прибиранні квартири…

Намагайтеся не робити цю діяльність важким обов’язком і нудною рутиною. І ще одне: важливо, щоб партнер відчув те, що він приносить реальну користь і допомогу, тому не забувайте дякувати йому.

Так, ви не можете партнера змусити працювати разом з вами, і в той же час, ви можете кожен раз пропонувати розділити з вами те чи інше легке і приємне заняття, приєднатися до вас.

Правило 6. Плануємо задоволення.

В депресії людина втрачає здатність переживати задоволення в житті, тому важливо піклуватися про те, що приносило радість раніше.

Тут можуть допомогти найпростіші речі: похід в боулінг або більярд, поїздка в найближче передмістя на природу з вами або з друзями на риболовлю; похід в аквапарк, в сауну. Коротко відвідати родичів і друзів, які живуть в інших містах.

Можна всерйоз подумати про те, щоб завести вдома цуценя – про яке доведеться піклуватися, з яким доведеться грати, і який зажадає щоденних прогулянок.

Якщо близька людина не проти, то можна запросити додому друзів і влаштувати вечір спогадів, або спільний перегляд фільму, або якогось матчу, замовивши для всіх, наприклад, піцу. Тут краще відштовхуватися від колишніх захоплень близької людини.

Так, не всі ваші пропозиції будуть прийняті і схвалені, але важливо залишати партнеру можливість брати участь у всіх цих задоволеннях.

Правило 7. Запасаємося терпінням.

Людина в депресії може відчувати найрізноманітніші і часом дуже суперечливі почуття. Його настрій може швидко змінюватися від жалю і сліз до гніву, від приниження і провини до звинувачень.

Будьте готові до того, що на Вас будуть сердиться і кричати. Спробуйте в ці моменти не реагувати, спокійно йти з кімнати, щоб не посилювати конфлікт.

Будьте готові до сліз і ридань. Спробуйте підбирати слова розради.

Пам’ятайте, що якщо у вашій присутності людина, що страждає депресією виявляє почуття, навіть самі негативні, то як не дивно, це дуже хороший знак. Значить вас не відштовхують, вважають найближчою людиною і довіряють настільки, що діляться всіма своїми переживаннями.

Так, ви не зможете до кінця втішити близького, і разом з тим ви можете прийняти його переживання і бути присутнім в них.

Правило 8. Знижуємо вимоги.

Я знаю, що ви сподіваєтеся на те, що якщо будете неухильно виконувати всі ці правила, і будете від щирого серця, всіма своїми силами підтримувати близького, то в один прекрасний ранок він буде сміятися і скаже вам: “Так! Яке прекрасне життя! Я абсолютно здоровий!”

На жаль, цього може не статися або відбудеться не так швидко, як хотілося б вам. І саме це невиправдане очікування може служити причиною для відчаю і відчуття безсилля. Часом самі милі фотографії котиків і дуже смішна комедія не викличуть у людини ніяких емоцій, і ви з цим не зможете впоратися в цей момент.

Важливо вміти прийняти власні обмеження. Не все підвладне вам.

Навчіться бачити найменші успіхи і зміни в настрої та поведінці близького: його скороминущу посмішку, його бажання пройтися з вами, в чомусь участь, кудись сходити. Повірте, що це вже дуже багато.

Нагадуйте йому, що його стан тимчасовий, що ви поруч. І просто будьте поруч.

Складно, коли твій близький знаходиться в депресії. Це така хвороба, що підточує сили всіх, хто в ній і поруч, тому слід бути уважним і обережним з цим небезпечним ворогом. Цікавтеся, читайте про це захворювання більше. Звертайтеся по допомогу. І бережіть себе.

Автор: Ольга Попова – лікар-психотерапевт

Моя сторінка на facebook.

Чи потрібна мені психотерапія?