Що робити, коли ваш світ руйнується

Що робити, коли ваш світ руйнується

Війна потребує величезних психологічних витрат — незалежно від того, перебуваєте ви в зоні бойових дій, чи спостерігаєте за подіями перебуваючи у безпеці. І коли стрес стає занадто сильним, ваше тіло це помічає. Щось тисне на грудну клітку, живіт стискається, дихання стає коротким і поверхневим. Ви стаєте неспокійними, дратівливим, вам може хотітися плакати, навіть якщо сліз немає.

Хороша новина у тому, що ми не безпорадні у своїх спробах пережити кризу. Психологія давно досліджує, що ми можемо зробити, коли наш світ руйнується. І зараз нарешті знайдено деякі відповіді.

Коли буря приходить на землю, деякі дерева легко падають, а інші залишаються стояти. На перший погляд, вони можуть здаватися однаковими, але якщо придивитися можна побачити різницю. Дерева, що вистоюють під час шторму, мають глибоке та міцне коріння та злегка згинаються від вітру. І саме це робить їх стійкими — поєднання сили та гнучкості.

Подібним чином, коли настає емоційна буря, ви можете залишатися стійкими, зміцнивши своє коріння та заземлившись, але все ще «згинатися» від болю.

Ось як:

Крок 1:

Усвдомте, що почалася буря Важливо помітити бурю. У вас можуть з’явитися тривоги про майбутнє, ви можете почати шкодувати про події у минулому. Під час шторму з’являються складні почуття, такі як смуток, гнів, розчарування або відчай. Все це проявляється разом, і це може збивати з ніг. Перший крок — помітити, що це відбувається тут і зараз. Ви навіть можете сказати собі: «Почалася буря».

Крок 2: Зв’язок із внутрішнім Другий крок — з’єднатися зі своєю внутрішньою стороною. Які думки у вас з’являються? Які почуття? Де ви помічаєте ці почуття? Що відчуваєте у тілі? Уповільніться та досліджуйте все, що є всередині. Думайте про себе як про допитливого вченого, який просто хоче помітити та відзначити все, без будь-яких засуджень.

Крок 3: Зв’язок із зовнішнім Наступний крок — віднайти зв’язок із зовнішнім світом. Назвіть п’ять речей, які можна побачити навкруги. Назвіть три речі, які ви чуєте. Тепер, що ви відчуваєте? Чи є якийсь смак, який ви відчуваєте прямо зараз? Зверніть увагу на те, де ви знаходитесь та що робите. Доторкніться до будь-якої поверхні або предмету, що знаходиться біля вас. Зверніть увагу на те, що ви відчуваєте прямо зараз. Зверніть увагу, що ви зараз тут і що перед вами світ.

Коли ви міцно, але гнучко заземлюєте себе за допомогою такої техніки, ви зможете набагато ефективніше долати стрес. Замість того, щоб дозволити бурі охопити вас, ви відновлюєте зв’язок із собою та тим, що вас оточує, дозволяючи вам взаємодіяти зі світом у будь-який спосіб.

Заземлення не припинить бурю. Однак, воно робить вас стійкими та гнучкими, а це допомагає її перенести. І якщо шторм охоплює вас 1000 разів, ви заземлюєтеся та проживаєте бурю 1000 разів. Зверніть увагу, відчуйте всередині, а потім ззовні. Це не спроба опору, не бійка. Це про прийняття того, що відбувається. Це допомагає навіть під час війни? Так.

Скорочений переклад статті Стівена Гейза, психолога та засновника ACT — Терапії прийняття та відповідальності