Коли любов до здорового харчування перетворюється на хворобу?

Я не веган. Я їм після 6ї. Не сиджу на кето дієті. Їм білий хліб, макарони, картоплю і цукор, в тому числі на вечерю. П’ю каву і чорний чай. Іноді п’ю вино чи мартіні. Не ходжу в спорт зал 3 рази на тиждень. І я вважаю свій спосіб життя здоровим.

А тепер познайомтеся з Альбіною.

Альбіна намагається вести “здоровий спосіб життя”, дотримуватися “правильного харчування” і ретельно планує своє меню на кілька днів вперед. Вона розраховує каллораж і БЖУ. Вона купує тільки продукти з позначкою organic і bio. Альбіна відмовилася від кави і цукру. Також вона не їсть м’ясо, рибу, молочку, яйця (або, навпаки, харчується одними морепродуктами). Природно, ніякого джанк-фуду. Смузі і зелені салати – ось її основний раціон. Альбіна вважає, що головне – це склад їжі, а не її смак. Альбіна вважає, що у неї залізна воля, вона керує своїм життям. Вона з презирством дивиться на “цих слабовільних людей, якими керують їх жалюгідні бажання”. Адже вони не краще тварин. Альбіна не ходить в ресторан з друзями, адже там, швидше за все, не буде придатної для неї їжі. І ще вони вживають алкоголь.

Що ви думаєте про Альбіну? Можливо, ви думаєте, що Альбіна молодець, піклується про своє здоров’я, дуже вольова людина, як би мені стати як Альбіна?

Насправді Альбіна хвора. Її хвороба називається нервова орторексія. Так Так. Те, що завдяки інтернетним дієтологам, інстаграмним фіто-няшкам і іншим фітнес-блогерам у нас прийнято вважати здоровим способом життя, по факту – хвороба.

Ознаки орторексії:

– Ви більше трьох годин в день роздумуєте про те, як слід правильно харчуватися.
– Плануєте ваше меню на кілька днів вперед.
– Склад їжі є для вас більш важливим, ніж її смак.
– Ваша самоповага зростає, якщо ви харчуєтеся правильно.
– Ви відмовились від будь-яких улюблених харчових продуктів тому, що ви не вважаєте їх корисними для здоров’я.
– Ваша дієта не дозволяє вам харчуватися в ресторанах, а також заважає вашому спілкуванню з рідними та друзями.
– Ви відчуваєте почуття провини, якщо ви порушили вашу дієту.
– Якщо ви харчуєтеся правильно, у вас виникає почуття спокою і відчуття, що ви повністю контролюєте ваше життя.
– Ви відчуваєте почуття переваги по відношенню до людей, які харчуються неправильно.
– У міру того, як ваше харчування стає більш здоровим, в цілому ваше життя стає біднішим.
– Останнім часом ви стали більш вимогливі по відношенню до себе.

Якщо ви знайшли у себе більше трьох ознак, можна припустити, що у вас орторексія. Два або три можуть означати, що ви страждаєте орторексією в легкій формі.

Орторексія (Orthorexia nervosa) – сучасний розлад харчової поведінки, що виникає тоді, коли у людини з’являється ідея-фікс: покращувати своє здоров’я, віддаючи перевагу певним продуктам. Є серйозним психологічним розладом. Може нести загрозу здоров’ю та життю через брак в організмі поживних речовин.

Назва походить від грецьких слів ὀρθός – «прямий», «правильний» і ὄρεξις – «позив до їжі», «апетит». Термін ввів в ужиток доктор Стівен Бретмен. Він довгий час був прихильником “здорового харчування”, поки не зрозумів, що став зарозумілим, одиноким і одержимим. Усвідомлення прийшло до нього, коли один з його друзів, веган, несподівано оголосив: «Краще їсти піцу з друзями, ніж паростки квасолі на самоті».

Орторексія може початися з невинного бажання позбутися від хронічної хвороби, схуднути або просто почати дотримуватися здорового харчування і способу життя. І людина йде в інтернет. Там він дивиться відео і читає статті самопроголошених експертів, черпає інформацію з “правильного харчування” і починає втілювати її в життя. Поступово скорочується список дозволених продуктів, який формується самостійно, без медичних показань на підставі все тих же інтернет джерел. Турбота про харчування займає все більше місця в його житті. Він уважно читає етикетки в магазинах, шукає, де краще замовляти екологічно чисті продукти, змінює одну систему харчування на іншу ще більш “здорову”. Смак їжі більше не першорядний, а тільки склад. Він перестає харчуватися не вдома. Йому складно покинути будинок більше ніж на 3 години, адже тоді йому нічого буде їсти. Хто знає, з чого зроблена їжа в цих ресторанах і в гостях. Він починає дивитися зверхньо на інших людей, які, на його думку, безвольно і бездумно їдять все підряд. Посиденьки з друзями більше не для нього. У нього виникає почуття провини, якщо раптом з якоїсь причини з’їв “щось не те” і потім кілька днів може займатися “очищенням”.

Глибинні причини орторексії лежать в базовому невдоволенні собою, базовому відчутті “я недостатньо хороший”, яке може як усвідомлюватися, так і бути абсолютно неусвідомленим. Контроль над харчуванням підживлює самооцінку орторексика, дозволяє відчувати себе вище інших людей. Він буквально по кілька разів на день, з кожним прийомом їжі, має можливість насолоджуватися своєю перевагою. Саме за цією ознакою і стає зрозуміло, що в глибині душі людина “недостатньо хороша” для себе. Адже якщо людина в загальному і цілому задоволена собою, у неї не буде необхідності в такому регулярному підживленні своєї самооцінки, у відчутті переваги над “цими брудними тваринами”. Також контроль над харчуванням створює ілюзію контролю над своїм життям, що тимчасово знижує тривогу, в глибині якої, за великим рахунком, також є відчуття власної неповноцінності.

Здоровий спосіб життя це прекрасно! Але! Якщо він дійсно здоровий.

Здоров’я не може бути сенсом життя, а є лише умовою для більш високої якості життя. Щоб вести дійсно здоровий спосіб життя вчіться любити себе, слухати своє тіло. Отримуйте задоволення від їжі і від спілкування з друзями. Перевіряйте інформацію, не поспішайте слідувати новомодним системам харчування – часто вони просто суперечать один одному. Вибирайте натуральні та свіжі продукти, але не перетворюйте це в культ!

Автор статті: Марія Костюкевич