Ілюзії про самореалізацію.

«Я не можу зрозуміти, чого хочу і чим мені займатися. Не можу знайти себе. Відчуваю, що в мені є великий потенціал, але як і де себе реалізувати – не знаю ».

У розмові з’ясовується, що людина чекає певного інсайту, підказки долі, пробує себе в різних напрямках, потім кидає, береться за щось нове, знову кидає і тд.
Чекає натхнення, і що це натхнення, як вічний вогонь, буде горіти в його душі завжди. Що воно стане невичерпним паливом для великих звершень. Проходить натхнення і звершення закінчуються, іноді навіть не розпочавшись.

І ці ідеї (цілі) настільки грандіозні, що при дотику до них, відчуваєш себе маленьким, не знаєш за що братися, з чого почати і впадаєш в неспроможність і неповноцінність. В голові ці ідеї весь час крутяться, але по факту роками не здійснюються.
Хочеться щоб було все відразу, одним махом підкорити Еверест, упустивши той факт, що навіть Говерли немає ще в списку підкорених вершин. Хочеться легко і ідеально-грандіозно.

При цьому створюється враження, що людина ідеалізує не лише ідею, а й Себе самого.

І справа не в тому, що у нього немає потенціалу або можливостей, а справа в тому, що немає практики робити щось, не для когось, а для себе.
Немає практики дисципліни і послідовності, немає самомотивації і самопідтримки.
Ні вміння концентруватися і вибирати найважливіше і під силу можливе.
Немає досвіду робити щось кожен день, йти маленькими кроками, та й ще привласнювати собі цінність цих маленьких кроків.

Людина тут же розсипається і знецінює себе при порівнянні з іншими, а так само при порівнянні реального себе з вигаданим ідеальним собою.
А при порівнянні зі своєю грандіозною ідеєю, всі маленькі дії втрачають сенс. Все або нічого, і руки тут же опускаються.

Шукають сенс і сподіваються його якимось чарівним чином знайти.
Хоча ми повинні навчиться самі його визначати для себе і самі наділяти ним кожну свою дію.

Якщо не прибрати з психіки цю ідеалізованість і грандіозність, реалізовуватися не вийде.

Потрібно зрозуміти, що я тільки починаю, що потрібно багато часу і сил, що все, що я роблю – мій досвід, який залишиться зі мною назавжди.
Зрозуміти, що як у інших не вийде, чи не ідеалізувати інших, спиратися на себе реального і шукати свій шлях.
Робити маленькі кроки і вчиться радіти ним, адже суть навіть не в ідеї, яку ми прагнемо реалізувати, а якими ми стаємо в процесі цієї реалізації.
Вміти створювати себе! А до цього, вчиться відстоювати свої цінності і реалізовувати свої бажання в дрібницях!

Ідей (цілей) може бути безліч, важливо навчиться їх здійснювати. Брати маленькі, посильні, зняти фокус з неба і дивитися під ноги. І цими ногами робити маленькі дрібненькі кроки.
Орієнтуватися не тільки на те, що зробив, а ще на те, яким при цьому став!

І ідея повинна йти не зовні, а зсередини. Як маяк, який всередині освітлює шлях душі.

Автор: Аліна Шлапак, психоаналітик Асоціації Клінічного психоаналізу Селф.