Я не люблю подарунки

Я не люблю подарунки. «Бійся данайців, що дари приносять», повторювали вслід за Вергілієм римляни, натякаючи на те, що дари можуть виявитися небезпечними. Але деякі з нас сприймають як загрозу будь-який подарунок, хто б його не дарував. Чому?

Подарунки викликають у мене тривогу, – заявляє 47-річна Марія, декоратор. – Мені подобається робити їх, але не отримувати. Несподіванки мене лякають, чужі погляди бентежать, і вся ця ситуація в цілому виводить мене з рівноваги. Тим більше, коли подарунків багато. Я просто не знаю, як на це реагувати».

Можливо, в подарунок вкладено занадто багато смислів. «Він завжди несе якісь послання, свідомі чи ні, – вважає психотерапевт Сільві Тененбаум, – і ці послання можуть нас засмутити. Тут є як мінімум три сенсу: «давати» це також і «отримувати», і «повертати». Але мистецтво віддаровування доступно не всім.

Я не відчуваю своєї цінності.

Ті, хто насилу приймає подарунки, часто з такою ж складністю приймають компліменти, послуги, погляди. «Здатність прийняти дар вимагає високої самооцінки і деякої довіри до іншого, – пояснює психотерапевт Корін Доллон. – І це залежить від того, що ми отримували раніше. Наприклад, як в дитинстві нам давали груди або соску? Як про нас дбали, коли ми були дітьми? Як нас цінували в сім’ї і в школі?».

Якщо ми отримали «занадто» багато, то і подарунки будуть сприйняті більш-менш спокійно. Якщо ж ми отримали трошки або зовсім нічого, то виникає дефіцит, і подарунки тільки підкреслюють його масштаб. «Подарунки нам подобаються настільки, наскільки вони нас умиротворюють і допомагають нам відчувати, що ми існуємо», – стверджує психоаналітик Віржіні Меггле. Але якщо це не наш випадок, то подарунки нам подобаються куди менше.

Я собі не довіряю.

«Проблема з подарунками ще і в тому, що вони обеззброюють того хто їх приймає», – продовжує Сільві Тененбаум. Ми можемо відчути себе в боргу перед своїм благодійником. Подарунок – це потенційна загроза. Чи зможемо ми повернути щось рівноцінне? Який наш образ в очах іншого? Чи не хоче він нас підкупити? Ми не довіряємо дарувальнику. Як і собі.

«Приймати подарунок – значить розкривати себе, – вважає Корін Доллон. – А саморозкриття – синонім небезпеки для тих, хто не звик висловлювати свої почуття, будь то радість чи співчуття». Адже нам багато разів говорили: мало, що подарунок тобі не сподобався! Не можна показувати розчарування. Скажи спасибі! Відокремлені від своїх почуттів, ми втрачаємо власний голос і застигаємо в розгубленості.

Для мене подарунок не має сенсу.

Тим часом, на думку Віржіні Меггле, “не самі подарунки нам не подобаються, а те, у що вони перетворилися» в епоху загального споживання. Подарунок як знак взаємного ставлення і готовність до участі більше просто не існує.
Навіщо нам такі подарунки, які не мають відношення до «бути», а тільки до «продавати» і «купувати»?

Я не люблю подарунки

Що робити?

Провести смислове розвантаження
Ми навантажуємо акт дарування безліччю символічних змістів, але, можливо, варто було б поставитися до нього простіше: робити подарунки заради задоволення, а не для того, щоб догодити, отримати подяку, добре виглядати або слідувати соціальним ритуалам.

Вибираючи подарунок, постарайтеся дотримуватися вподобань того, кому він призначений, а не своїх власних.

Почати з подарунка собі.

Дві дії: давати і брати – тісно пов’язані між собою. Спробуйте для початку подарувати що-небудь собі. Милу дрібничку, вечір в приємному місці… І прийміть цей подарунок з усмішкою.

А коли будете приймати подарунки від інших, спробуйте не виносити суджень про їхні наміри. Якщо подарунок доведеться вам не до смаку, вважайте це ситуативною помилкою, а не результатом неуважності до вас особисто.

Спробуйте повернути подарунку його початкове значення: це взаємообмін, вираз прихильності. Нехай він перестане бути товаром і знову стане знаком вашого зв’язку з іншою людиною. Адже нелюбов до подарунків не означає нелюбові до людей.

Замість того щоб дарувати предмети, ви можете подарувати близьким свій часу і увагу. Повечеряти разом, сходити на відкриття виставки або просто в кіно…

Особистий досвід.

Поліна, 27 років, співачка
«Кожен раз, коли мені вручали подарунок, я відповідала одною і тою ж фразою: «Не варто було цього робити!» І я насправді так думала. Я завжди була злегка розчарована. Так тривало до тих пір, поки наречений і батьки не залишили мене без подарунків на мій день народження. Ось це було дійсно розчарування!

Мені це дуже не сподобалося. Зате відразу стало зрозуміло, як я засмучувала своїх близьких тим, що сама вважала стриманістю, а для них виглядало як звичайна невдячність. У підсумку я знайшла вихід, який всіх влаштував: тепер я кажу, що мені хотілося б отримати, і подарунки мене дійсно радують».

Текст – Ельза Лествіцькая
Фото – Getty Images

Стаття на моїй сторінці в facebook

Чи потрібна мені психотерапія?