Як ми плачемо

Плач як психофізіологічна реакція людини на психічні переживання дозволяє частково знизити стрес. Згідно з дослідженням біохіміка Вільяма Фрая, жінки в середньому плачуть 3,5 рази в місяць, а чоловіки – 1,9. Схожі результати отримали пізніше і в Пітсбурзькому університеті. Процес плачу пов’язаний з емоційним збудженням, і його слід відрізняти від сльозотечі, яке виступає як захисний механізм. Нижче розповідається, що відбувається в організмі, коли ми плачемо, і пояснюють, чому це корисно.

Що відбувається, коли ми плачемо
Плач – одна з психофізіологічних реакцій людини на психічне переживання, під час якої виділяється особлива секреція – сльози. Як правило, в цей час підвищується кров’яний тиск, частішає дихання. Це результат тривалого нервового напруження, пов’язаного з позитивними або негативними емоціями. Плач слід відрізняти від сльозотечі – це захисний механізм організму або ж реакція на подразнення рогівки, може виникати під час запальних захворювань, попадання сторонніх речовин.

Виділяється три види сліз:

Базальні – живлять рогівку і утворюються в організмі по 2 мл в день.

Рефлекторні – містять антимікробну речовину, яка допомагає змити дрібні частинки, які призводять до роздратування.

Емоційні – відрізняються від двох попередніх видів і за складом, і по самому процесу. В даному випадку «команду» дає емоціогенна лімбічна система головного мозку. Вона передається завдяки парасимпатичному відділу вегетативної нервової системи.

Під час сильного психічного переживання лімбічні структури дають сигнал парасимпатичному відділу нервової системи. Він відповідає за відновлення організму, скорочення міокарда, розслаблення гладких м’язів. Активація парасимпатичних нервів дозволяє впоратися зі стресом і зняти напругу. Крім того, підвищується вміст протибольового гормону (антиноцицептивної) системи енкефалінів, він знижує відчуття болю і зазвичай підвищується під час стану ейфорії і щастя. Тому поширена порада «поплач, і стане легше» має і наукове обгрунтування.

Емоційний плач – це спосіб організму позбавитися від токсинів і зняти напругу.

В сльозах містяться такі гормони, як пролактин і адренокортикотропний гормон. Перший вважається гормоном стресу. Останній сприяє виділенню кортизолу, який відповідає за зміни в організмі під час стресу. Солоний присмак сльози пояснюється вмістом в ній менше 1% хлориду натрію.

Під час плачу скорочуються мімічні м’язи, через які смикаються ніс, губи, з’являються так звані схлипування. Людина рефлекторно стискає повіки: це захист кровоносних судин від різко підвищеного в них тиску. Дихання частішає, що дозволяє наситити органи киснем і знизити стрес.

автор тексту – Любов Карась
автор ілюстрації – Bogdan Kurylo / istockphoto.com