Що ти зараз відчуваєш?

Психологам і психотерапевтам в процесі консультацій постійно доводиться стикатися з тим, що клієнти дуже часто не можуть відповісти на просте запитання: що ти зараз відчуваєш? У таких випадках можна відразу припустити, що у клієнта є труднощі в усвідомленні і проживанні почуттів і емоцій. Даний стан називають алекситимією. Власне кажучи, алекситимія – це не захворювання, як таке. Його як діагноз, вам не може поставити психіатр або психотерапевт, так як його немає в класифікації хвороб. Мабуть, його можна назвати особливим станом, що характеризується труднощами в розумінні власних почуттів, неможливістю розрізняти тонкі нюанси своїх переживань і складністю з їх вираженням (як за допомогою жестів, пози і міміки, так і при словесному спілкуванні з іншими людьми).

Люди з алекситимиєю як би викреслюють почуття зі свого життя, замінюючи їх міркуванням, у них найважливішим стає не прожити почуття, а зрозуміти щось. На питання «що ти зараз відчуваєш» алекситиміки часто відповідають: «нічого не відчуваю». В це можна було б повірити, якби не одна деталь: здорова людина завжди відчуває будь-які почуття. Емоційне забарвлення дійсності природне для людини і є одним з ознак здоров’я його психіки.

Як же так виходить, що деякі люди не здатні орієнтуватися в своїх почуттях і висловлювати їх? Почуття і емоції є у ​​будь-якої людини (виключення – важкі захворювання психіки, травми, дефекти розвитку). Однак, в процесі виховання, багато дорослих заважають нормальному формуванню емоційних переживань у дітей, оскільки у них самих є з цим проблеми.

Виходить своєрідне замкнене коло, оскільки людина, якій важко зрозуміти і висловити свої почуття, не може цьому навчити дитину. До речі, саме тому алекситимія частіше зустрічається у чоловіків. Адже вважається, що «справжній чоловік» повинен бути стриманий в прояві своїх почуттів: «чоловіки не плачуть», вони «сильні». Алекситимія може розвинутися і у дорослої людини при зіткненні з різними стресовими переживаннями, які супроводжуються сильними емоціями. Не вміючи переживати свої емоції, людина може навчитися їх ігнорувати, як би «блокувати», і тому вони не усвідомлюються. Таким чином, людина охороняє себе від внутрішніх переживань шляхом неможливості усвідомити їх і поділиться ними з іншими людьми.

Основні ознаки алекситимії:

Наявність незрозумілих станів, які знаходяться десь всередині людини (в душі кішки скребуть), часто їх намагаються описати як тілесний дискомфорт (камінь на серці).

Для цих невизначених станів немає конкретних слів, якими їх можна описати. Якщо немає слів, то неможливо ділитися з іншими людьми своїми переживаннями, вони всі залишаються всередині. Почуття можуть «роздирати груди», але як їх висловити – людина не знає.

Плутанина з почуттями, думками і тілесними відчуттями. На питання про те, що вони зараз відчувають, замість почуттів і емоцій вони можуть сказати: «біль в серці, нозі, незручно сидіти» (тобто переказати свої відчуття болю чи дискомфорту в тілі), або висловити свої думки – «нерозуміння»,«невпевненість у своїх силах».

Підміна почуттів і емоцій на думки соціально звична поведінка. Алекситиміки часто плутають спогади про почуття або роздуми з проживанням самих почуттів. Різницю розпізнати не можуть. У деяких ситуаціях багато алекситиміків показують ту поведінку, яку доречно в даній ситуації, не проживаючи їх в повній мірі, наприклад: «люба, подивись яке диво».

Алекситиміки бояться прояву своїх почуттів і емоцій. Ідея дозволити собі бути емоційним (ою) викликає у них сильний опір.

Страх власної емоційності призводить до бажання контролювати свої почуття і емоції. Для цього люди часто використовують правила засвоєні з дитинства від алекситимічних дорослих: «не можна злитися», «треба бути інтелігентним (ою),«чоловіки не плачуть»,«не можна бути істеричною», «не можна грубити старшим», «треба бути витриманим (ою)» , і т.д.

Контролювати вдається тільки слабкі почуття і емоції. Вони запам’ятовуються, накопичуються, що призводить в так звані афективні реакції, коли людина на незначну подію раптом видає вибух почуттів і емоцій, явно неадекватних ситуації. Це може бути що завгодно: сльози, крик, лайка, людина може тікати, грюкати дверима, кидатися з кулаками, ламати меблі, бити посуд і т.д. Коли цей стан проходить, людина розуміє, що подія не варта тієї реакції, яку він видав. Йому стає не зручно, соромно, турбує почуття провини за те, що сталося. З’являються думки про свою надмірну емоційність, людина лякається свого спалаху, побоюється прояву своїх почуттів.

Страх почуттів і емоцій посилюється, потреба їх контролювати наростає, що призводить до їх накопичення, і наступних афектних спалахів. Вони лякають людини ще більше, бажання контролювати почуття посилюється, що знову так призводить до їх накопичення і наступних афектних спалахів. Виходить таке собі замкнене коло, з кожним обертом якого алекситимія наростає, з легкої вона може переходити в середню ступінь вираженості або у важку.

Зрозуміла ідея уникати проживання неприємних для людини відчуттів. Навіщо потрібно горе, заздрість, злість, смуток, сором? Вони тільки роблять життя важче, тому, хороша здавалося б, ідея від них позбутися. Однак не все так просто. Позбавляючись від неприємних для себе почуттів і емоцій, людина блокує почуття взагалі. Тому так непомітно зникає інтерес до життя (це ж теж почуття). Життя стає сіре, порожнє, нудне, нецікаве. Все перетворюється в звичну рутину, все можна передбачити заздалегідь. Будинок, автобус, ​​робота. З’являється відчуття внутрішньої порожнечі. Життя дає дуже маленьку віддачу: начебто чогось досягнув, щось зробив у своєму житті, а ніщо не радує. Багато хто називає це кризою середнього віку, а це … просто, прогресуюча алекситимія.

Багато алекситиміків відчувають себе якимись не такими, не живими, їм чогось не вистачає всередині. Тому вони намагаються цю нестачу чимось заповнити, чим завгодно насправді, тільки що б відчути себе живим і піти від внутрішньої порожнечі. Тут годиться будь-яка діяльність, яка допоможе відволіктися від цього або будь-яка поведінка, яка навпаки дасть багато почуттів і емоцій відразу. Через це багато алекситиміків потрапляють в хімічну залежність, адже алкоголь як і наркотики симулюють почуття, роблять світ цікавіше і яскравіше, наповнюють його почуттями та емоціями. Закінчилася дія, дуже просто, прийми знову і знову. Так само є множина не хімічних, поведінкових залежностей, які так само дозволяють отримати почуття і емоції.

Оскільки люди з алекситимією не вміють проживати свої почуття зовні, вони проживають їх «всередині свого організму», що призводить до порушення роботи вегетативної нервової системи. В організмі це проявляється у вигляді спазмів кровоносних судин і порушення роботи внутрішніх органів. З плином часу у алекситиміків виникають різні захворювання «на нервовому грунті». Перелік захворювань може бути дуже довгим, ну, наприклад: ІХС, артеріальна гіпертензія, бронхіальна астма, виразкова хвороба 12-ти палої кишки, коліти, гастрити і ін.

На жаль, немає ніяких ліків або так модних зараз «біологічних добавок», які допомагали б людині усвідомлювати і виражати свої почуття. Лікувати алекситимію важко, але можна. Допомогти в цьому може творчість, мистецтво, постійний пошук краси навколо себе, повноцінні насичені відносини, на жаль це дуже довгий шлях і на нього можуть знадобитися роки свідомих змін себе. Більш ефективна в цьому відношенні психотерапія. Однак, необхідно відзначити, що деякі методи психотерапії абсолютно не ефективні щодо алекситимії. Наприклад, традиційний психоаналіз і багато його напрямків мало чим можуть допомогти, так як там існує заборона на пред’явлення почуттів терапевтом. Багато підходів гуманістичного спрямування дуже добре допомагають (в першу чергу – гештальт-терапія). Допоможе також терапія творчим самовираженням (арт-терапія). Хоча і тут результат, в першу чергу, залежить від бажання пацієнта зробити свій світ почуттів відкритим для себе та інших.

Автор – Владлен Писарев
Ілюстрація – René Magritte