Чому нас хвилює думка інших?

«Діти подруги почали говорити раніше моїх», «у однокласника свій бізнес, хоча я завжди вчилася краще», «знайомі подорожують кілька разів на рік, а я вже давно нікуди не їздив», «вона прийшла всього півроку тому, а вже отримала підвищення ».

Порівнюючи свої успіхи з тим, чого досягли інші, ми ніби перестаємо помічати себе, наша увага фокусується на оточуючих. Ми забуваємо, чого досягли, в чому успішні, подумки «провалюючись» в чуже життя. Досягнення інших здаються значними, а власні ми легко знецінюємо: «Те, чого я домігся, під силу кожному».

Чому те що має інший стає настільки значущим?
Швидше за все, в якійсь сфері життя ми відчуваємо хронічне незадоволення. Можливо, ми наполегливо, але безуспішно намагаємося побудувати кар’єру. Проходимо додаткові курси, нарощуємо досвід, проявляємо ініціативу, однак, як би ми не старалися, підвищення отримує колега. Або ж нам ніяк не вдається зустріти підходящого партнера, трапляються не ті, відносини не тривають довго або болять.

Не так важливо, у чому саме ми відчуваємо себе невдахами – в кар’єрі, в особистих відносини, у вихованні дітей або в чомусь ще. Головне, ми намагаємося з усіх сил, але помічаємо, що іншим вдається домогтися більшого при менших зусиллях. Зазвичай в цей момент з’являється почуття несправедливості, образи, а може, і злості на тих, хто кому більше вдається.

Неприємне бажання порівнювати навряд чи виникне там, де нас влаштовують наші результати. Однак в тій сфері, де доводиться витрачати титанічні, за нашими відчуттями, зусилля, удача, посміхнувшись іншому, ранить особливо боляче.

Чому чужі досягнення заподіюють такий біль?
В яких ситуаціях я найчастіше порівнюю себе з оточуючими?
Поспостерігайте, в якій сфері життя порівняння заподіює найбільші незручності. Де, як вам здається, ви досягли недостатньо? А тепер уявіть, що у вас з’явилося бажане. Наприклад, вас підвищили або ви зустріли ідеальну людину, з якою готові побудувати сім’ю. Як ви будете почувати себе в цьому випадку?

Не поспішайте відповідати, що купите собі дорогий автомобіль або почнете планувати спільну подорож. Важливіше зосередитися на почутті, яке подарують вам ці покупки або дії. Нам здається, що речі або люди можуть зробити нас щасливими. Однак насправді вони часто лише допомагають відчути те, чого не вдається відчути самостійно. Так остання модель айфона може символізувати приналежність до певної категорії людей.

Успіх суб’єктивний, не кожен мріє про власну яхту або одяг модних брендів. Однак спосіб життя, який веде хтось із знайомих, може здаватися особливо привабливим. Важливо запитати себе: що це за люди, чим вони мене приваблюють, чому я хочу бути як вони? Що означатиме для мене приналежність до їх групи?

Такі міркування часто повертають нас у дитинство. Одних привчили економити, навіть коли сімейний бюджет дозволяє купити дорожчу річ, інших налаштовували всюди бути першими. А хтось помітить, що жага досягнень – чергова спроба заслужити нарешті любов батьків.

Іноді, виявивши більш глибоке коріння проблеми, ми помічаємо, як спадає градус внутрішньої напруги при вигляді більш успішних людей. В цьому випадку ми розуміємо, що можемо отримати бажане іншим способом, або ж переконуємося, що взагалі хочемо іншого.

Але буває і навпаки: подивившись на проблему з іншого боку, ми зачіпаємо давнішу і хворобливу тему. Навіть якщо розуміння джерела дискомфорту не позбавило від нього остаточно, тепер ми можемо переформулювати проблему. Замість абстрактної мрії «багато заробляти» з’явиться бажання навчитися по-іншому розпоряджатися бюджетом або ж нам стане ясніше, до якого саме достатку ми прагнемо.

Не варто лаяти себе, коли ви знову порівнюєте себе з ким-небудь. Будь-які почуття – це завжди можливість дізнатися про себе трохи більше. Намагаючись зрозуміти, чому саме зачіпає нас ситуація, ми збільшуємо шанси нарешті підібрати ключ до того, що давно турбує.

автор – Ксенія Куколєва