СИНДРОМ САМОЗВАНЦЯ

Ви коли-небудь відчували, ніби займаєте своє місце не по праву? Ніби ваші друзі або колеги незабаром виявлять, що ви обманщик і насправді не заслуговуєте своєї посади і заслуг?

Якщо так, то ви в хорошій компанії. Це так званий «синдром самозванця» – почуття, які в тій чи іншій мірі відчувають приблизно 70% людей (дані Міжнародного журналу науки про поведінку). Синдромом самозванця страждають різні люди: чоловіки і жінки, студенти медичних вузів, менеджери з маркетингу, актори і керівники.

Що таке синдром самозванця?
Синдром самозванця – це уявлення про те, що ви домоглися чогось тільки завдяки удачі, нагоді, а не завдяки наявним у вас талантам і навичкам. Вперше про нього заговорили психологи Полін Роуз Клансі і Сюзанна Аймс в 1978 році. Провівши дослідження, вчені виявили, що жінки більшою мірою схильні до синдрому самозванця.

У більш пізніх роботах по цій темі було показано, що подібні переживання характерні і для жінок, і для чоловіків (і навіть був створений тест на виявлення синдрому самозванця). Сьогодні про цей феномен говорять стосовно будь-якої людини, яка «не здатна привласнити успіх і вважати його заслуженим», – говорить психолог Одрі Ервін.

Експерт в цій темі Валері Янг, автор книги «Таємні думки успішних жінок», також виявила певні поведінкові патерни у людей, які відчувають себе самозванцями:

• Перфекціоністи мають по відношенню до себе дуже високі очікування: навіть якщо вони досягають мети на 99%, для них це все одно невдача. Найменша помилка змушує їх засумніватися у власній компетентності.

• Експерти відчувають потребу володіти всією можливою інформацією по темі, перш ніж починати проект, і постійно шукають нові тренінги та курси, щоб удосконалити свої навички. Вони не відгукнуться на вакансію, якщо вважатимуть, що не відповідають всім критеріям в її описі. А ще вони не вирішуються задати питання в аудиторії або виступити на планерці, якщо не знають заздалегідь відповіді, тому що бояться того, що будуть виглядати нерозумно.

• Коли обдарованим від природи людям доводиться боротися або наполегливо працювати, щоб чогось досягти, він або вона думає: значить, я недостатньо хороший (а). Вони звикли, що знання і навички дістаються їм легко, і коли їм доводиться прикладати зусилля, для них це доказ того, що вони самозванці.

• Одинаки вважають, що повинні справлятися із завданнями самостійно, і якщо їм потрібна допомога, вони впевнені: значить, я невдаха.

• Супермени змушують себе працювати більше оточуючих, щоб довести, що вони не самозванці. Вони відчувають необхідність досягти успіху у всіх сферах життя – на роботі, в батьківстві, в партнерстві – і можуть відчувати стрес, коли в котромусь із цих пунктів це не виходить.

Чому люди страждають синдромом самозванця?
Не існує однозначної відповіді на це питання. Деякі фахівці вважають, що це пов’язано з особистісними рисами, наприклад, тривожністю, інші – пояснюють сімейним вихованням. Довгий слід часом залишають дитячі спогади, наприклад, відчуття, що ваші оцінки ніколи не були досить гарні для ваших батьків або що ваші брати і сестри перевершують вас в певних областях. «Люди часто вбирають цю ідею: щоб бути любленим, мені потрібно досягати результатів», – говорить Ервін. – «Виникає замкнуте коло».

Крім того, на формування почуття самозванства можуть впливати середовищні фактори, наприклад, коло спілкування або факт дискримінації будь-якої соціальної групи (наприклад, жінок, зайнятих інтелектуальною працею). «Почуття приналежності спільноті додає впевненості», – стверджує Янг. – «Чим більше людей схожі на вас, тим впевненіше ви себе відчуваєте. І навпаки: чим менше людей схожі на вас зовні або внутрішньо, тим сильніше це розхитує впевненість в собі ».

Як подолати синдром самозванця
Один з перших кроків на шляху подолання почуття «я тут самозванець» – визнати його і подивитися на нього з деякою дистанцією. «Не занурюватися в цю думку, а поспостерігати за нею – це може допомогти», – радить Ервін. «Ми можемо навчитися оцінювати свої переживання більш критично. Я заохочую клієнтів задавати собі питання: ця думка допомагає мені чи заважає? »

Ще один спосіб – пробувати переформулювати свої думки. Єдина різниця між тими, хто відчуває синдром самозванця, і тими, хто ні, – це спосіб реакції. «Люди, які не відчувають себе самозванцями, не розумніші, компетентніші або більш здібні інших», – говорить Янг. «Це дуже хороші новини, тому що це означає, що ми просто повинні навчитися думати не як самозванці». Що тут може допомогти? Вчитися цінувати конструктивну критику, розуміти, що коли ви не просите про допомогу, ви гальмуєте роботу всієї команди, і пам’ятати, що чим більше ви практикуєте навик, тим краще ви нею володієте.

Також може бути корисно поділитися тим, що ви відчуваєте, з наставниками або друзями, яким ви довіряєте. Люди з великим досвідом можуть підтвердити, що ваші почуття нормальні і природні, а знання про те, що інші були на вашому місці, зменшує страхи. Якщо ви хочете пропрацювати ці почуття більш глибоко, Ервін рекомендує звернутися до професійного психолога.

Більшість людей часом відчувають сумніви в собі, і це нормально. Важливо не дозволяти сумнівам впливати на ваші дії. Завдання не в тому, щоб ніколи не відчувати себе самозванцем. Завдання – в тому, щоб навчитися швидше виходити з цього стану. Так, часом ви можете відчувати себе самозванцем, але до цього не зводиться все ваша життя.

Автор – Ебігейл Ебрамс
Оригінал – https://bit.ly/35xbJNg