Робота на все життя

Коли я працюю мамою, я ловлю себе на тому, як же багато постійної праці мені доводиться вкладати в роль психолога по відношенню до дітей. Чому це робота, чому вона не стає просто частиною життя з дітьми? Нерефлексуючим, розслабеним життя?

Популярна психологія винесла в масове знання нейропсихологічні особливості формування дитячого мозку, теорію прив’язаності, теорію поетапного формування і ближнього кола, активне слухання і так далі, і так далі.

Більшість з нас не були виховані з цим фоновим знанням. Ніхто не боявся придушити наші інстинкти дослідження, порушити прив’язаність, вбити мотивацію, створити невроз, задавити самооцінку. А ми тепер все це знаємо і знаємо про власну самооцінку, і неврози, і мотивацію, і страхи, і хочемо як краще.

Ось тому я працюю психологом для своїх дітей. Тому це робота. Через хор бабусь в голові. Я працюю, коли говорю: “Малюк, подивися на мене, ти втомився зараз і розкричався від втоми, тобі просто пора спати” – замість “Досить кричати, марш в свою кімнату”; коли говорю: “Ой, як шкода, ти так старалася” – замість “А я ж тобі сто разів говорила!”; коли говорю: “Іди поцілую коліно, нічого, спробуй ще, я допоможу” – замість “А що ти хотів, лазиш де попало”.

Всі мої невимовні “пішов звідси, паршивець!”, “Тобі це зовсім не йде”, “Господи, яка нісенітниця!”, “Вистачить скиглити як дівчисько”, “ой, знайшов чого боятися, позорище”, “поки не зробиш, я з тобою не розмовляю “; всі битви з 4-річними упертюхами, в які я знайшла в собі сили не вступати; вся ця щоденна робота – зрозуміти свою бурю, зрозуміти свої дитячі емоції, дати їм бути, але все ж вчинити правильно, чуючи їх нескінченним фоном, не брехати собі, не придушити, але вчинити правильно – це робота. Ро-бо-та.

Мені хочеться сподіватися, що хор в голові моєї доньки буде говорити щось інше. Що їй не доведеться розділяти автоматичне і правильне. Що вона просто зможе зі своїми дітьми жити, не думаючи, чи не борючись з собою, не працюючи. Жаліти, не пригнічуючи бажання висміяти, приймати, не пригнічуючи бажання відкинути, обіймати, не бажаючи всередині відштовхнути.

Це робота на все життя. Вона поступово стає легшою, як стає легше тренованому тілу. Але не можна тішити себе ілюзією, що всередині ти змінився, ти просто навчився з цим жити.

Злам шаблону – це нескінченна праця, і ніким не оцінена. Чого мені коштувало не вчинити так, як вимагають інстинкти, не зможе зрозуміти моя дочка. У неї вже є інстинкт підійти і обійняти, коли я сварюся. У мене його немає. У мене є праця підійти і обійняти, коли вона свариться.

Автор: Ольга Нечаєва