Найгірше, що можуть зробити батьки для своєї доньки – виховати її «чемною дівчинкою»

Я не кажу зараз порядною, розумною або відповідальною. Я кажу – чемною. «Чемна» – це звичка орієнтуватися на чужі оцінки, боязнь образити будь-яку наволоч, прагнення розглядати краще в кожній какашечці. Бути чемною – читай, зручною – це важкий тягар, від якого багато хто не може позбутися все життя.

Чемних дівчаток дуже люблять дорослі. Вихователі в дитячому садку, батьки, вчителі початкових класів. Скажеш чемній дівчині доїдати до кінця суп або кашу – вона доїдає, давлячись, аби не засмутити дорослих. А потім, у дорослому житті, не розуміють, звідки у них зайва вага і звичка їсти більше, ніж потрібно тілу. Та не чує вона своє тіло, не привчена. Привчена заглядати в очі виховательці: я сита, чи ще ні?

Чемна дівчинка не грубить дорослим. Чи не говорить з ними грубо, і навіть на рівних не говорить: тільки посміхається, підтакує, слухається. А коли в 14-15 років до неї з хтивою посмішкою починає притискатися дорослий дядько, дівчинка навіть не може відповісти – не має досвіду. Так і терпить в жаху, і багато ще буде терпіти там, де треба твердо і голосно сказати: прибери руки швидко!

Чемна дівчинка вчиться на одні п’ятірки. Четвірка для неї – трагедія. За роки навчання вона так звикає орієнтуватися на оцінки інших, що і далі за звичкою живе в нервовому очікуванні: як мене оцінюють? Що про мене говорять? Чи всі вважають мене хорошою? Дівчинка хоче отримувати від світу п’ятірки, як в школі. Але дорослий світ влаштований інакше, він скупий на похвалу і щедрий на стусани. Дівчинка страждає і п’є заспокійливі, якщо не щось міцніше.

Чемна дівчинка намагається бути зручною для оточуючих, найзручнішою, зручніше, ніж розношені домашні тапочки. Догоджає, піклується, жертвує собою. Ось тільки жертви ці часто не тільки не цінують, а й вважають ознакою слабкості. І користуються ними, не соромлячись, що вже тут говорити. Скільки хороших, порядних дівчаток, вихованих в ідеалах жертовності, отримують в чоловіки нероб, дармоїдів і альфонсів. А ті, не соромлячись, їздять на дружинах, та ще й батогом поганяють.

Чемна дівчинка привчена терпіти. Чи не відволікати дорослих від їх важливих справ своїми дріб’язковими проблемами. Слухняно чекати, коли на неї звернуть увагу. Вона так звикає терпіти, що це стає її другою натурою, способом життя – знаходити страждання навіть там, де його немає. Навіть диван собі новий купити дівчинка не може роками, просто не помічає того, як ниє у неї спина і шия від незручного спального місця. Просто звиклася зі стражданням, як з необхідністю.

Мати чемних дітей – дуже зручно для дорослих. Чемні діти, як квіти в горщиках, розставлені по підвіконнях, радують око. Але для життя бути «чемним», на жаль, дуже погано. Від «чемності» потім доводиться довго і з зусиллям позбавлятися. Так що краще нехай вже вони не будуть зручними. Зате будуть сміливими, які вміють за себе постояти, знаючими свої бажання, потреби і кордони. Нехай звикають оцінювати себе самі, а не заглядати в очі вчителям. Нехай, якщо потрібно, грублять і дають здачі. Хай не будуть хорошими. Нехай будуть щасливими!

Автор: Морена Морана