Навіщо мені ходити в школу?

«Навіщо мені ходити в школу?»: Як відповісти на дитяче питання і не відбити охоту вчитися

У добу, коли дитина за 10 хвилин в інтернеті отримує більше корисної інформації, ніж у звичайній школі за цілий урок, стає важче пояснити їй, чому потрібно вчитися. А так хочеться повторити успіх батьків, у яких діти мотивовані на навчання. Як це зробити? Давайте розбиратися.

❓Яка «мотивація» швидше за все не спрацює

1. Діти влаштовані таким чином, що прекрасна кар’єра в далекому і туманному майбутньому їх поки що турбує мало. А отже, немає мети і ніяких зусиль для її досягнення докладати не потрібно. Тому, коли батьки говорять про хорошу роботу, високий дохід, красивому офісі – це трата часу. Швидше за все син або дочка покивав і далі продовжить займатися своїми справами. Звичайно, не виключено, що він / вона буде добре вчитися. Але з-під палки. А нам же потрібно не відбити охоту до розвитку, а навпаки.

2. З педагогічної, гуманної, загальнолюдської і інших точок зору залякувати теж не правильно. Давайте згадаємо, скільком з нас в дитинстві говорили: «Ти що, хочеш стати двірником? Хочеш підлоги мити в магазині? » А тепер дайте відповідь собі чесно: чи мало це хоч якийсь ефект, якщо ось прямо зараз нам хотілося погортати журнал або послухати музику?

3. Щоб не виховувати в дитині споживацьке ставлення до себе, як до батьків і до життя в цілому, психологи не рекомендують обіцяти велосипеди, гіроборди, поїздки в Disney Land за хороші оцінки. Але в той же час відзначити успішне закінчення чверті або всього навчального року ніхто не забороняє. Але нехай це буде бонусом, святом, а не мотиватором. До речі, звідси випливає ще один пункт.

4. Байдужість батьків до успіхів дитини – потужний демотиватор. Їй важливо знати (особливо в молодших класах), що мама з татом раді високим балам; що вони помічають зусилля і старання, які докладає учень / -иця; що вони бачать і знають, що високий результат – наслідок праці, а не він сам на голову звалився.

5. Коли батьки в присутності дитини висловлюють критику або негатив на адресу вчителя / вчителів, бажання старатися і вчитися добре ні підлітку, ні першокласнику це не додає. Адже вчитель тоді хороший фахівець, коли він значимий в очах дітей. А якщо рідні мама з татом погано відгукуються про компетенції педагога, дитина ніколи не розгледить в ньому вчителя в самому прекрасному значенні цього слова.

6. Надмірні навантаження. Коли на дитину випадає 10 додаткових занять – спорт, репетитори з різних предметів, гурток малювання – це позначається не просто на успішності в школі, але і на його фізичному, і на психоемоційному стані.

❓«Навіщо ходити в школу?» – як правильно відповісти на питання дитини

У нас – у дорослих, звичайно, є мільйон відповідей на це питання. Але знаєте, в чому фішка? Жоден з них не приймуть наші діти. Ми говорили вище, що всім (або майже всім) їм поки що по-барабану престижна робота і висока зарплата. І посада диспетчера в ЖЕКу їх не лякає. Вони хочуть бачити користь від таблиці множення вже зараз, а не через 20 років. От скажіть, скільки буде 34 помножити на 7. У вас рахунковий талант, якщо ви змогли правильно порахувати в голові. Але навіть якщо не змогли – що з того? Є калькулятор, і коли буде потрібно, все на все можна перемножити. Тому незнання таблиці множення, швидше за все, ніяк не відбивається на рівні вашого життя?

Це було довгий вступ, щоб ми – дорослі самі задумалися про доцільність шкільної освіти. Це важливо. А тепер повернемося до дітвори. Вони задають цілком логічне запитання: навіщо мені вчитися? І знаєте що, дорогі батьки? Ми не відповімо за вас. Ми не знаємо вашої дитини краще, ніж ви самі. Але зате ми дамо інструмент, за допомогою якого кожен з вас знайде правильну для себе відповідь.

Чи замислювалися ви коли-небудь над тим, що в природі дитини закладена пристрасть до навчання? Ну добре, нехай, не пристрасть, але бажання. Дитина щаслива, коли хтось вчить його чогось цікавого. А коли школяр відкидає ті знання, які дають в школі, наша батьківська задача з’ясувати чому це відбувається. Можливо, потрібно сходити в школу і зателефонувати вчителю. Може, потрібно допомогти дитині налагодити відносини з однолітками чи викладачем. Часто вона не може конструктивно пояснити своє небажання вчитися. Але ми – батьки повинні знайти цю причину. На уроках учень проводить левову частку свого життя. І коли це життя наповнене цікавими заняттями, класними друзями, людьми, з якими є що обговорити – вона хоче ходити в школу, і тоді нам – батькам пояснювати нічого не потрібно. Все і так зрозуміло.

Є ще одна причина-демотиватор навчання – коли в учня / учениці немає схильності до якоїсь дисципліни і цей предмет погано виходить. Ми б не рекомендували наполягати і примушувати дитину насильно підтягувати знання в цій галузі. Ну і нехай будуть трійки. Моральний стан і позитивне ставлення до процесу навчання – набагато важливіше гарних оцінок. Адже напевно, якщо «не пре» математика, то з літератури одні п’ятірки. Або якщо не подобатися фізика, малювання – прямо віддушина. Таких комбінацій може бути безліч, але суть від цього не змінюється – не потрібно зациклюватися на невдачах. Замість цього знайдіть талант і допомагайте його розвивати. От і все.

Текст – dec.camp 

Стаття на моїй сторінці в facebook

Чи потрібна мені психотерапія?

Навіщо мені ходити в школу?
Навіщо мені ходити в школу?