Мені складно витрачати гроші на себе. Чому?

Вони – повна протилежність шопоголікам. Їм складно зважитися витрачати на себе свої ж власні гроші. Психолог Марі-Клод Франсуа-Ложье впевнена, що така поведінка часто говорить про сильниц страх втрати і потребу в захищеності.

“Кожен раз, коли мені в голову приходить думка пройтися по магазинах, повторюється одна і та ж історія. Я знаходжу те, що мені подобається, приміряю, йду на касу і тут кажу собі: «А чи потрібно мені це?» В ході роздумів я приходжу до висновку, що обрана річ дуже дорога. Я виходжу з магазину з порожніми руками, відчуваю втрату сил і втому.

Два роки тому в моєму житті був не дуже приємний період: я залишилася без роботи і змушена була витрачати гроші дуже економно. З тих пір моє ставлення до покупок сильно змінилося: фінансове становище значно покращилося, але мені до сих пір складно повірити, що я можу чимось себе побалувати. Я живу з відчуттям, що повинна відкладати на гіпотетичний чорний день, який ось-ось настане.

При цьому я абсолютно спокійно роблю подарунки іншим, люблю порадувати чимось близьких. Я відчуваю, що за цією «дисфункцією» ховаються якісь серйозніші проблеми і комплекси, і дуже хочу від них звільнитися.”
Анна, 32 роки

«Приголомшливий страх ВТРАТИ»
Марі-Клод Франсуа-Ложье, психолог:
Така схильність до «фінансової анорексії» – симптом глибокого страху втрати, і мова не тільки про гроші, а скоріше про втрату відчуття захищеності.

У деяких гроші асоціюються з радістю, силою, свободою, задоволенням. У інших, навпаки, викликають тугу. Ми боїмося залишитися без грошей: майбутнє здається нам невизначеним, туманним, тривожним, і здається, що економія допоможе нам від нього захиститися. Додамо до цього наші головні страхи: смерть або хвороба. Ми боїмося, що, залишившись без грошей, не зможемо впоратися з труднощами, які нас чекають.

Часто до аскетизму призводить низька самооцінка: ми починаємо думати, що не маємо права на задоволення

При цьому важливо розуміти, що фінансова анорексія – це не скупість. Причини її варто шукати в дитинстві. Фрази: «Ти нічого не вартий», «Ти повний нуль», які ми чуємо на свою адресу, можуть засісти глибоко в підсвідомості і залишити сліди.

Дуже часто до аскетизму призводить наша низька самооцінка: ми починаємо думати, що не маємо права на задоволення, в якомусь сенсі караємо себе, не дозволяючи собі отримувати задоволення від покупок речей, які нам подобаються.

ЗНОВУ НАВЧИТИСЯ РАДУВАТИ СЕБЕ
Як впоратися зі ситуацією, що склалася? Для початку – поговорити про неї. Не обов’язково записуватися на консультацію до психотерапевта: спробуйте спочатку поділитися з другом або з членом сім’ї, розповісти про те, що вас турбує.

Якщо підходити до вирішення проблеми більш глобально, то варто почати з маленьких радостей хоча б раз на тиждень. Це може бути що завгодно: квиток в кіно, дрібничка, яку ви давно хотіли купити, хороша книга.

Головне зараз – розбудити в собі бажання радувати себе. Зробити це буде легше, якщо розділити хвилини радості з кимось із близьких: наприклад, пообідати в кафе з кимось. Це допоможе скинути з плечей вантаж що накопичився. Навчившись знову отримувати задоволення, ви поступово привчите себе до цього і припиніть відчувати себе жертвою.

Джерело: L’Express.