Медитації вбивають вашу здатність змінювати навколишній світ

Медитації вбивають вашу здатність змінювати навколишній світ, так би я переклав заголовок великого лонгріда газети Гардіан.

Нижче багато цікавих думок про економіку усвідомленості.

1. Медитація, позбувшись від вчення Будди, стала чимось на зразок фітнесу і вийшла в мейнстрім.

2. Навчання медитації стало прибутковим бізнесом на величезному ринку. Він оцінюється приблизно в 4 мільярди, на одному тільки Амазон продається близько 60.000 книг на задану тематику.

3. Під упаковкою «революції свідомості» продаються найпростіші техніки тренування концентрації. Варіацій величезна кількість: Mindful Parenting, Mindful Eating, Mindful Teaching, Mindful Therapy, Mindful Leadership, Mindful Finance, a Mindful Nation, and Mindful Dog Owners (навіть так).

4. Основна ідея полягає в тому, що причини страждань знаходяться всередині нас, а не в політичному чи економічному кліматі навколо. Тому прихильники медитацій закликають приділяти увагу тільки поточному моменту, і не давати оцінку нічому, що відбувається зовні, – саме в цьому, на їхню думку, і криється сила трансформації світу.

5. Проблема не в тому, що концентрація це погано, а в тому, як продається цей продукт. Етику Будди легенько прибирають і на порожньому місці з’являється такий феномен як «магічне мислення».

6. У психіатрії магічне мислення являє собою розлад мислення; у людини виникає хибне переконання, що чиїсь думки або слова можуть викликати або запобігати якійсь конкретній дії, що суперечить загальноприйнятим законам причинно-наслідкового зв’язку. У народі це називається Трансерфінг реальності, астрологієя та іншими ноу хау з «індустрії щастя». Про це можна написати окрему статтю.

7. Люди можуть страждати від впливу несправедливості капіталістичної системи, яка пропонує їм продукт, здатний змінити її сприйняття. Зрозуміло, за гроші. Google, Facebook, Twitter and Apple монополізують вашу увагу, і ви починаєте страждати від його дефіциту. Це викликає зростання продажів інфопродуктів про прокрастинацію, багатозадачність і усвідомленість.

8. Вчителі усвідомленості повинні все-таки визнати, що стрес виникає не тільки через сприйняття реальності, а через реальні соціальні проблеми, які треба вирішувати. Те, що пропонується натомість – навчитися особливим чином їх ігнорувати.

9. Підтримувана філософією інстаграму, усвідомленість перетворюється в релігію культу себе, релігію нарцисизму. (Нещодавно спілкувався з одним професійним інтерв’юером, який зауважив, що з кожним роком бачить падіння кількості людей, які вміють і бажають ставити питання іншим людям. Всі вчаться навичкам самопрезентації, селф-брендингу та зациклюються на власних почуттях і емоціях).

10. Miles Neale, популярний буддиський філософ і психотерапевт, порівнює тренінги усвідомленості з індустрією фастфуду. Він зазначає, що духовні практики такого типу дають швидкий результат, але не дають довгострокову стабільність для психіки. Концепція швидкої їжі заснована на стандартизації, автоматизації та суворій дисципліні. Саме так зараз виглядають курси по усвідомленості. Згадаймо єдинорогів типу Calm або Headspace, якими користуються десятки мільйонів людей.

11. По суті, медитація зводить нанівець почуття роздратування, несправедливості, нерівноправності, які природно виникають в результаті сприйняття соціальної, політичної та економічної нерівності в світі. Історія повна прикладів, в якій релігія і Церква була служницею політичного режиму, і усвідомленість може бути наступною.

12. Саме тому корпорації взяли медитацію на озброєння. Не подобається працювати 12 годин? Не можеш звільнитись через кредити та утримання сім’ї? Просто закрий очі і дихай. І головне – у нас самообслуговування, ніяких витрат на психологів!

13. Впровадження програм усвідомленості відбувається в школах, університетах, корпораціях, юридичних гігантах і в армії США.

14. У цілому, інтереси корпорацій і цінності капіталізму заганяють людей в нескінченну гонку за заробітком, і усвідомленість використовується як ефективний інструмент боротьби зі стресом.

15. Французький соціолог П’єр Бурдьє дав блискуче визначення такої логіки. Він писав, що неолібералізм це програма зі знищення колективних структур, які можуть перешкодити поширенню чисто ринкових цінностей, – роботи 24/7 365 днів в році в інтересах надбагатого класу людей.

16. Філософ Славой Жижек писав, що усвідомленість «утвердилася як гегемоністська ідеологія глобального капіталізму», яка допомагає людям «в повній мірі брати участь в розвитку капіталізму, зберігаючи при цьому вигляд розсудливих людей».

17. Слова «самовладання», «стійкість» і «щастя» стають головними поняттями дискурсу усвідомленості. Гуру доносять думку, що ці поняття – наших рук справа і тільки ми відповідаємо за них. Завдання лише в тому, щоб качати такі скіли всередині себе, як дельтавидний м’яз в тренажером залі.

18. Всі соціальні та політичні проблеми можуть бути з легкістю переведені в площину персонального сприйняття проблеми. «У житті все буває, головне – що особисто ти робиш для виправлення ситуації».

19. Створення соціально-політичних спільнот і структур різко засуджується. Не можна змінювати реальність шляхом масового об’єднання людей і вираження їх протесту. Вітається вираз персонального протесту у вигляді дій окремих індивідуумів.

20. Доброю ілюстрацією може бути проблема переробки відходів. Факт полягає в тому, що основною причиною масового забруднення планети є корпорації, які випускають пластикові вироби трильйонами кілограм на рік. Перестануть вони – вся історія закінчиться. Однак, споживачів переконують в тому, що проблема вирішується тільки через споживчу усвідомленість – роздільний збір сміття та інша зміна поведінкових патернів, що, як то кажуть, є мертвому припаркою. Яскравим прикладом була рекламна компанія, яка тривала в США два роки. Вона фінансувалася Кока-Колою, Філіпом Морісом і іншими компаніями і мала назву «Збережемо красиву Америку». Гаслом була фраза People Start Pollution. People Can Stop It. Вимовляв її справжній індіанець.

21. Людям послідовно навіюється мантра: тільки індивідуальні дії здатні вирішити реальні соціальні проблеми, ви відповідальні особисто за все, що відбувається з нашою планетою. Потрібно тільки бути більш усвідомленими. І дихати, закривши очі.

22. Концепція усвідомленості не є злом сама по собі. Вона жахає тільки коли фетишизується і використовується для виправдання інтересів будь-якого політичного класу.

Особисто я вважаю, що всілякі масові рухи самі по собі небезпечні і таять в собі приховані пастки. Світле майбутнє – за розвитком невеликих локальних спільнот, здатних протистояти нав’язаним цінностям. І справжня усвідомленість – це про вміння ставити складні запитання самому собі, світу навколо і бути готовим слухати неприємну правду.

Автор – Антон Занімонець

Стаття на моїй сторінці в facebook

Чи потрібна мені психотерапія?

Медитації вбивають вашу здатність змінювати навколишній світ
Медитації вбивають вашу здатність змінювати навколишній світ