КАРАНТИННЕ ЗАСПОКІЙЛИВЕ ДЛЯ БАТЬКІВ

КАРАНТИННЕ ЗАСПОКІЙЛИВЕ ДЛЯ БАТЬКІВ
КАРАНТИННЕ ЗАСПОКІЙЛИВЕ ДЛЯ БАТЬКІВ

від Светлани Ройз

Локдаун не додає працюючим батькам ресурсу, на жаль( Дітей вдома якось треба займати, вчити і “розважати”, аби хоч трохи попрацювати в “тиші”. А ще є рутина, побут… та й себе і дітей треба нагодувати.
Почитайте ці заспокійливі і підбадьорливі факти від психолога Світлани Ройз! Текст заряджений, аби батьки могли видихнути і переконатися, що ми всі “достатньо хороші” і зможемо пережити цей локдаун.


⭐ Навіть, якщо дитина просидить 4 години біля телевізору під мультики (за її віком), а ми, батьки, за цей час встигнемо хоч трохи відпочити – і повернемося до неї адекватними – нічого страшного з дитиною не трапиться. (Але, звичайно такий марафон з мультиків має бути не кожен день 🙂)


⭐ Якщо дитина не поїсть кілька днів супер-пупер корисної їжі, а з’їсть кілька разів пельмені і макарони – а дорослі зможуть “видихнути” – буде дуже добре.


⭐ Якщо ми не будемо розважати дитину – вона через якийсь час навчиться займати себе сама – і навчиться насолоджуватися власною компанією, і бути творчою.


⭐ Весь час повторюю – дитина впорається з 30-40% нашої неадекватності. Але для того, щоб бути адекватними інші 60-70% часу – нам важливо про себе піклуватися.


⭐ Дитина буде (може бути) в замкнутому просторі більш агресивна і гіперактивна. Тож вона намагатиметься всі ці емоції скинути на нас. Наша мантра на час карантину (та й на всі часи): “Я-досить-хороша-мати(батько)! 

🙂 А поведінка дитини зараз не пов’язана з нашою батьківською компетентністю.”


⭐ Дітям важливо сваритися, битися, вчитися ділити територію, відстоювати кордони. Це їм необхідно для дорослішання. Ідеальні взаємини – навряд життєздатні. У відсутності інших дітей поруч – зараз наші діти або будуть більш співпрацюючими вдома, або навпаки – конфлікти посиляться. Наша стратегія в конфліктах дітей – не бачили, що відбувається – не можемо робити висновок. Покарання, яке дитина не вважає справедливим – марне і небезпечне. Ставимо всім учасникам конфлікту запитання – Що сталося?, запитуємо про почуття. (Якщо вміють писати, краще нехай пишуть). Потім запитуємо: Як плануємо в майбутньому діяти, щоб ситуація не повторювалася? Записуємо на аркуші, ставимо підписи, вішаємо на видному місці. (Іноді спрацьовує з першого разу, іноді потрібно багато повторень і нагадувань.)


⭐ Те, що я пояснюю і показую дітям наочно: якщо в будь-який пакет намагатися впхнути багато всього, він порветься. Коли нас переповнюють емоції – вони будуть “проривати” пакет, і все одно будуть просочуватися. Яка емоція наповнює твій “пакет”? (Це і для дорослих, і для дітей).


⭐ Ми маємо пояснювати собі і дітям: є різниця між емоціями і поведінкою. Ми можемо “переживати” емоцію. Але не маємо права завдавати шкоди – ні собі, ні іншим.


⭐ Для профілактики конфліктів дуже важливо, особливо зараз, щоб у всіх членів сім’ї з’явилося щось “своє” – що інші беруть або торкаються тільки з дозволу. Свій плед (навіть в однокімнатній квартирі допомагає відчути себе наодинці і в безпеці).


⭐ Дитині, навіть найменшій, шкідливо, коли 24 год своєї уваги ми направляємо на неї. Не потрібні ми їй стільки. Їй важливо мати можливість подбати і про нас. Іноді з власного дозволу побути вразливими – виростає сила інших.


⭐ Навіть найменшій дитині – з 3 років – важливо мати свої обов’язки в сім’ї. (Наприклад, наш малюк відповідав за виливання води з мильниці, щоб мило не розмокало 🙂) Зараз важливо перерозподіляти обов’язки.


⭐ У мене немає відповіді: як дітям обходитися без повітря і руху – це потреба здорового розвитку! Потрібно гуляти, вигулюватися і вибігуватися!


⭐ І я усвідомлено нічого не пишу про школу. Школа – тільки частина життя дитини. Саме зараз – точно не найважливіша.


⭐ Ми точно впораємося!

Переклад і адаптація: НеБийДитину 

Стаття на моїй сторінці в facebook

Чи потрібна мені психотерапія?