Зрада. 4 причини

Зрада. 4 причини.

Один з найбільш поширених запитів в терапію, це запит про допомогу в тому, щоб впоратися з ситуацією зради і ревнощів.

▶️Отже. Почну з банального запитання. Для чого люди одружуються?

Французькі психоаналітики так відповідають на це питання: “Люди об’єднуються в пари, одружуються, щоб лікуватися один об одного”. Тобто, люди несвідомо вибирають один одного і об’єднуються в пару, щоб опрацьовувати свій персональний невроз. Комплементарність неврозів і є та невидима оку основа, яка формує пару. Люди, самі того не усвідомлюючи, зчитують один одного на предмет комплементарності провідних тем, які будуть опрацьовуватися у відносинах.

▶️Далі. Як це відбувається?

Блискучий англійський психоаналітик, основоположник психоаналізу подружніх пар Генрі Дікс, на основі численних своїх досліджень, робить висновок: вступаючи в стосунки, людина прагне спроектувати свою інфантильну частина в іншого, з очікуванням, що інший зросте, видозмінить її і поверне вже в більш зрілому і цілісному вигляді. Ось це ось кожному з нас відоме:
“Виріши за мене”,
“Зроби за мене”,
“Заспокой мене замість того, щоб це зробила я сама за себе”,
“Організуй мені подорож, замість того, щоб це зробила за себе я сама”,
“Зароби мені гроші, замість того, щоб це зробила я сама за себе” і т.д. і т.п.- все це і є численні приклади проекції інфантильної частини, з очікуванням її дорощування через партнера.
І може статися так, що в процесі особистісного зростання і набуття більшою мірою психологічної зрілості (яка, до речі, в парі може відбуватися нерівномірно у кожного), більш просунутий партнер відмовляється приймати на себе інфантильні проекції. І тоді велика ймовірність розриву в парі.

▶️Далі. Кожна зрада росте з розщеплення.

Власне можна виділити чотири групи причин зрад (кожна з яких в той же самий час, може бути способом утримувати контроль над більш слабким об’єктом):

Сприйняття чоловіка як інцестуозного об’єкта

1️⃣ Сприйняття чоловіка як інцестуозного об’єкта з персонального розщеплення змінює, спотворює його сприйняття (тобто, грубо, це не дружина позиціонує себе “мамою”, це він зі свого спотвореного розщепленого сприйняття може бачити її інцестуозним об’єктом).
В цьому випадку, розщеплена людина робить чоловіка в своїй картині світу батьківським об’єктом, на який накладено інцест. І тоді, наприклад, дружина стає табуйованим об’єктом, по відношенню до якої знижується потенція.

Сприйняття чоловіка, як носія Суперего.

2️⃣ Друга причина – сприйняття чоловіка, як носія Суперего.
Тут важливо розуміти, що в цю роль, на це місце, дружини випихають. І тоді зрада – це бунт проти Суперего. “Чоловік – втілення моралі; коханець – втілення пороку”.

Розщеплення лібідо

3️⃣ Причина три – наявність у одного з партнерів розщеплення лібідо.
Розщеплення лібідо – це коли в голові людини міцно живе несвідоме переконання: “Те що можна з коханкою, боронь Боже, допустити з дружиною”. І йому навіть не спадає на думку провернути все це в сім’ї.
Тоді ми маємо: в родині – норма; на стороні – перверзія. Це добре описаний в літературі так званий комплекс “Мадонни – блудниці”.

Що лежить в основі розщеплення лібідо? У роботі “Про зниження любовного життя” Фрейд детально і в подробицях описує феноменологію і коріння цього явища: в основі розщеплення лібідо лежить розділеність ніжної і чуттєвої сторін лібідо, коли людина не може до одного і того ж об’єкту відчувати і пристрасть і ніжність, і жадання і повагу. І тоді у розщепленого ці течії лібідо різноспрямовані: до одного об’єкту ніжність, до іншого об’єкта жадання. До одного – потяг, до іншого … – почуття провини. У той час, як в нормі, у людини ці дві течії лібідо об’єднані. А ще глибше за цим – фіксація ніжної течії лібідо на материнському об’єкті, яку людина своєчасно (у підлітковому віці) НЕ перенесла на НЕ інцестуозний об’єкт. Так пояснює Фрейд цей феномен у своїй роботі.

Спроба сепарації

4️⃣ Четверта причина: зрада – це спроба вирватися з симбіотичної сім’ї, спроба сепарації.
Ну тут ніби все зрозуміло) Реальні життєві ситуації ілюструють відтворення одних і тих же схем. Так, наприклад, розщеплений чоловік, незалежно від того кого він в результаті обере – залишитися з дружиною або піти до коханки – знову і знову буде відтворює ситуацію трикутника, в якій буде зіштовхувати двох жінок “лобами”. Таким чином, те, що на перший погляд, здається випадковою, скороминущою зрадою, насправді може мати під собою досить глибокі причини.

Автор: Kanskaya Ksenia

Стаття на моїй сторінці в facebook

Чи потрібна мені психотерапія?