Все просто чудово: шість головних небезпек позитивного мислення

Вирішили закінчити смугу невдач і плануєте пірнути з головою в позитивне мислення, як нам радять всілякі гуру і тренери з особистісного росту? Не поспішайте – почитайте краще спершу про підводні камені такого погляду на життя.

Про позитивне мислення
Уявлення про силу позитивного мислення має частково релігійне коріння, а формувалося воно в XIX столітті в Америці як реакція на суворі правила протестантизму, його орієнтацію на успіх у житті. Тоді в США в різних навколорелігійні організаціях і з’явилося вчення, яке говорить про «силу думки», – людині потрібно було лише навчитися використовувати в своїх цілях «божественну енергію», постійно присутню в світі. Уже в XX столітті релігійність з подібних навчань пішла, а ось ідея про «правильні» думки залишилася. На озброєння її взяли в тому числі різні коучі, гуру і майстри з особистісного росту.

Прихильниками подібного спрямування виступають і багато відомих людей – наприклад, та ж Опра Уїнфрі, яка в своєму шоу і зі сторінок власного журналу O, The Oprah Magazine нерідко говорила, що варто почати мислити позитивно і вірити в себе, як всі проблеми відразу підуть. Не дивно, що прихильники цієї теорії також випустили безліч різних книг для підкріплення свого вчення. У СНГ одними з найпопулярніших таких видань вважаються твори Вадима Зеланда, наприклад «Трансерфінг реальності».

Небезпеки позитивного мислення:

Самобичування. Одне з важливих правил позитивного мислення – переконаність в тому, що в житті за великим рахунком немає поганих подій, адже важливо тільки ваше ставлення до фактів. А воно повинно бути позитивним, що б не трапилося. Виходить, якщо раз за разом з вами відбуваються якісь неприємності, то і проблема лише в тому, що ви недостатньо позитивно мислили, щоб «притягнути» до себе позитивні події. Цей логічний ланцюжок легко може привести людину до самозвинувачення і злості на себе – розбиратися з такими наслідками доведеться довго, і не на самоті, а з грамотним психологом.

Проблеми з виразом своїх почуттів і дратівливість.
Людина за своєю природою не може самостійно вирішувати, які емоції їй зараз відчувати, а які ні. Навіть якщо ви не відчуваєте гніву або злості, це не означає, що їх немає. Просто вони придушуються вами і автоматично відправляються в «уявний багажник». Там всі ці нерадісні емоції будуть накопичуватися, а потім вириватися в світ всупереч вашій волі – у вигляді дратівливості, “вибуховій” агресії, панічних атак і інших неконтрольованих і малоприємних проявів.

Скорочення життя. Цікаві дані отримали дослідники з Університету Ерлангена – Нюрнберга. В ході одного з експериментів вони з’ясували, що серед людей, що дожили до похилого віку (в даному випадку мова йшла про людей 65+), довше жили ті, хто бачив реальність в похмурих, а не в світлих і радісних тонах. Ці дослідження підтверджує і Барбара Еренрайх, автор книги Smile or Die: How Positive Thinking Fooled America and the World: «Налаштувати себе на позитивний лад означає відмовитися від тисяч років розвитку, адже в процесі еволюції більш пристосованими виявлялися ті особини, які уважно ставилися до тривожних сигналів середовища », – пише вона.

Ослаблення критичного мислення. Позитивне мислення, зведена в абсолют, схоже на таблетку, що руйнує ваш власний імунітет, тобто критичне мислення. Адже нема чого думати про можливі негативні наслідки того чи іншого вчинку, коли все і так буде добре. Подібні логічні помилки підривають критичне мислення, а значить, стають перешкодою на шляху до досягнення власних цілей.

Неготовність до важких життєвих ситуацій. Оптимізм і віра в позитивне мислення не безмежні. На жаль, життя часто руйнує переконання людей, не зважаючи на їх психологічний стан – і набагато важче в такій ситуації доводиться тим, хто цього ніяк не очікував. Для них трагічна подія стає невиліковною травмою, воно руйнує систему їх поглядів, шокує і морально знищує. У подібній ситуації боротися з негараздами практично неможливо – життя ламає людину.

Проблеми з мотивацією. Ще одна цікава деталь. Як показують різні дослідження мозку, наш розум далеко не завжди добре відрізняє вигадку від реальності. Тобто, коли людина з позитивним мисленням починає представляти умовне «красиве життя», що настане після досягнення всіх намічених цілей, мозку цього вже достатньо – йому здається, що бажане ви вже отримали. А раз так, тоді навіщо робити хоч якісь реальні зусилля для руху вперед? Парадоксально, але факт: позитивне мислення багато в чому демотивує людини в досягненні цілей.

Автор – Сергій Вересков
Оригінал – http://amp.gs/iuaZ
Зображення – Yue Minjun