Вам знайоме відчуття, коли намагаєшся керувати своїм життям, але щось заважає, не дає рухатися вперед?

Ніби їдеш на автомобілі із включеним ручником.

Що саме не дає жити так, як хочеться? Симптоми можуть бути різними: фінансові негаразди, заплутані стосунки. Але всі вони дуже часто укладаються в «діагноз» – незавершена сепарація з батьками.

Не поспішайте з висновками. Навіть якщо ви вже давно не живете разом з батьками і вам далеко за тридцять, це не має значення. Йдеться про емоційну сепарацію.

Чому це важливо? Для того щоб управляти своїм життям, потрібно стати по-справжньому автономним. Тобто відокремитися від батьків психологічно.

В ідеалі сепарація завершується до двадцяти-тридцяти років. Це означає, що людина живе СВОЄЇ життям за своїми правилами. І при цьому у неї гармонійні відносини в своїй сім’ї і з батьками. Вона незалежна матеріально і емоційно.

Але це в теорії, а на практиці у більшості людей сепарація не закінчена або навіть не розпочата. Причому це, як правило, не усвідомлюється.

Не вірите? Тоді невеликий тест. Чи відчуваєте ви почуття образи або почуття провини по відношенню до своїх батьків? Якщо, так – ви не завершили сепарацію, і є над чим попрацювати.

Як виглядає незавершена сепарація. Можливо, ви впізнаєте себе:

➡️Багаторічні пошуки себе. Безкінечне відвідування всеможливих тренінгів розвитку, читання мотиваційної літератури і т.п. Людина не може знайти своє місце, не знає, чим займатися в житті, щоб відчути себе щасливою. Чи не знає, що йому потрібно.
➡️Труднощі зі стосунками – складно зрозуміти, хто потрібен; страх душевної близькості.
➡️Залежність від схвалення батьків або когось іншого.
➡️Невміння коректно і тактовно захищати свої інтереси і особисті кордони.
➡️Ігри в стосунках: «боротьба за владу», «боротьба за незалежність», «я зроблю з тебе людину», «я все одно виведу тебе на чисту воду» і т.д. Все це продовження незавершених процесів сепарації.
➡️Низький рівень доходу, нереалізованість у житті.
➡️Відчуття власного безсилля по аналогії з дитиною, у якого ресурси обмежені.
ПАРАДОКС сепарації в тому, що підтримка роду приходить тільки коли сепарація завершена.
➡️Проблеми з власними дітьми. Процес дорослішання двосторонній. Батьки віддають своїй підростаючій дитині відповідальність, а дитина – бере. Якщо ви не змогли відокремитися від батьків, то своє невміння і незнання, як це робити, ви передасте дітям з усіма наслідками. Світ не буде вас квапити, але й завдання сепарації з рахунків не спише.

Подивіться на себе сторони. Вам трапляється трястися перед начальником, боятися сказати НІ, кидати трубки, закочувати істерики, ховатися від проблем замість того, щоб вирішувати їх? Загалом, вести себе по-дитячому?

Пам’ятайте свої дитячі обіцянки? «Я ніколи не буду таким, як мама або тато!» Багатьом в пориві образи траплялося так говорити, і майже всі порушили свої клятви. Приходить час, і ми виявляємо, що ми все більше «як мама» або «як тато» і повторюємо їх помилки. А потім передаємо це далі своїм дітям.

Вся справа в тому, що ми так і не відділилися і живемо за сценарієм своїх батьків, який вони отримали в спадок від своїх…

Як виглядає сепарація після проходження психотерапії?
1. Клієнт бачить реальних батьків, а не ідеальні або знецінені ( “жахливі”) фігури. Знає, в чому може отримати від них підтримку, а в чому – ні.

2. Клієнт здатний сам бути для себе “мамою” (подбати про себе) і “татом” (піти за досягненнями, структурувати свій час, складати плани і виконувати їх).

3. Клієнт здатний витримати фрустрації (розчарування, невідповідність) своїх уявлень про світ, і коригувати їх самостійно. Наприклад: що якісь відносини вже не відбудуться, якісь можливості втрачені.

4. Клієнт здатний витримати наближення і віддалення, не «влітає” в спілкування або відносини, а наближається поступово, здатний придивлятися на початку спілкування – і дякувати, цінувати отримане, викидати непотрібне – в кінці спілкування (або на більшому масштабі – в кінці відносин ).

Це – найбільш гармонійний і наочний опис результатів сепарації.

В результаті сепарації від тяжких батьківських фігур клієнт відчуває себе окремою людиною, дбає про задоволення своїх потреб, бере на себе відповідальність за це, і не перекладає на партнера, батьків, інших людей.

Ілюстрація – Олексій Сухов